Инспекција социјалне и дјечије заштите Управе за инспекцијске послове иницирала је преиспитивање лиценце за обављање дјелатности социјалне и дјечије заштите НВО Сигурна женска кућа (СЖК), јер су установили да су у склоништу за жртве насиља имали 18 корисница, а имају привремену лиценцу за 12, те да немају стручног сарадника за рад у ноћној смјени.
Инспекцијски надзор обављен је на иницијативу НВО Институт за социјалну и образовну политику (ИСОП), а директорица Сигурне женске куће Љиљана Раичевић наводи да је иницијатива услиједила након што је директора ИСОП-а "оптужила за непочинства", те указала да су од "државе добили око 60.000 еура".
– Шта би ви урадили да вас пред зору из полиције позову и кажу да имају жену са троје дјеце која нема гдје? Да је оставим на улицу, или да је примим у склониште? Наравно да ћу да примим жртву, па и да ћемо сви спавати на поду, боље и то него на улицу, наравно да ћу да примим сваку жену – казала је Раичевић и додаје да није тачно да имају лиценцу за 12 кревета, већ за 15.
Што се тиче стручног сарадника за ноћну смјену Раичевић каже да склониште није затвор, те да жене које су у њему су пунољетне и могу да живе свој живот.
Раичевић наводи да 25 година помаже жртвама насиља и да јој се никада до сада није десило да буде на удару појединаца.
– Да сам се ја само питала не би ни тражили лиценцу већ би радили као НВО. Не интересују ме туђе љубоморе и непочинства, и увијек ћу прозивати оне који чине непочинства. Ја не одговарам ни једној власти и нећу да будем подобна ни једној партији – казала је Раичевић.
Државни секретар у Мининистарству финансија и социјалног старања Јанко Одовић казао је "Дану" да надлежна комисија која се бави лиценцама мора поступити по налогу инспекције, те да ће СЖК имати прилику да исправи утврђене неправилности. Он истиче да рјешење инспекције не значи да ће лиценца бити одузета.
– СЖК је свакако поднијела захтјев за лиценцу за рад са већим бројем корисника, тако да ће у свијетлу инспекцијског рјешења тај поступак бити највјероватније убрзан – навео је Одовић.
Директор ИСОП-а Митар Радоњић који је иницирао инспекцијски надзор каже да је поступаjући по сазнањима из круга СЖК тражио реакцију инспекције.
Он наводи да се ограничена лиценца издаjе у случаjевима када неко не испуњава све услове да би добио лиценцу, али се због недостатка тог сервиса ипак изда ограничена, уз рок да се испуне услови.
– Забрињаваjућа је чињеница да СЖК умjесто да се доведе у ред, да ради на испуњењу услова да добиjе истинску лиценцу jер им и ова ограничена истиче за десетак дана, они врше драстичне неправилности попут енормно већег броjа корисника од дозвољеног – 18, а дозвољено jе 12, што значи да спава више особа у jедном кревету или ко зна гдjе и како, да немаjу стручних ни радника ни сарадника током ноћи што значи да су свих 18 жртава насиља саме остављене у склоништу током ноћи и то нам довољно говори о експертизи, стручности и професионалности тима СЖК коjи (не)брине о жртвама насиља – каже Радоњић који апелује на Министарство да заиста поступи по налогу инспекциjе и на адекватан начин санкционише неправилности.
Наводи да су о налазу инспекције обавијетили "све релевантне међународне адресе и партнере активне у области заштите жртава насиља о овим драстичним незаконитостима".