Vlada Crne Gore, 42, kao ni 43. niјesu ispoštovale konkretne preporuke Agenciјe za sprečavanje korupciјe (ASK), koјa јe predlagala da se zakonom ukinu privilegiјe za dodјelu stambenih kredita i stanova za јavne funkcionere, kažu u ASK za "Dan". Oni tvrde da se ASK kontinuirano i posvećeno bavila načinom i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera i svojim djelovanjem dala presudan doprinos za stavljanje van snage podzakonskog akta kojim je regulisano to pitanje, a koji je ostavljao prostor za moguće zloupotrebe.
– Podsjetićemo da je Savjet Agencije, nedugo po konstituisanju novog saziva početkom avgusta 2019. godine, predložio osnivanje zajedničke međuinstitucionalne Radne grupe za izmjenu zakonodavnog okvira za rješavanje stambenih potreba javnih funkcionera i službenika u svim javnim strukturama u Crnoj Gori, na centralnom i lokalnom nivou. Vlada je prihvatila inicijativu i formirala Radnu grupu, koja je sačinila analizu sa konkretnim preporukama za izmjenu zakonodavnog okvira. Izvještaj je usvojen u septembru 2020. godine, i upućen najprije 42, a zatim i 43. Vladi Crne Gore na dalju realizaciju. Kao što je poznato, reakcija izvršne vlasti je izostala – navode u ASK.
Ističu da јe "upravo na osnovu podataka koje je Agencija učinila javno dostupnim objavljujući ih na svojoj internet strani, tadašnja javna funkcionerka Vanja Ćalović Marković, angažovana u Nacionalnom savjetu za borbu protiv korupcije na visokom nivou, iznijela imena određenog broja funkcionera koji su dobili stanove ili stambene kredite po povlašćenim uslovima".
– Krajem jula 2021. godine Agencija je donijela Mišljenje na Odluku o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera, zaključivši da odredbe predmetne odluke nose povećani rizik za nastanak korupcije, naročito zato što predviđaju diskreciona ovlašćenja koja prevazilaze svrsishodnost, a nedostatak kriterijuma otvara prostor za moguće zloupotrebe ovlašćenja i suštinski sukob interesa, koji može da dovede do potencijalnih rizika od ugrožavanja javnog interesa. Agencija je u svom mišljenju navela da bi odluku trebalo staviti van snage "do iznalaženja adekvatnog modela po kome bi dodjele stanova i kredita za rješavanje stambenih potreba funkcionera i zaposlenih u javnoj upravi, kao svojevrstan stimulans za privlačenje najboljeg kadra, bio transparentan, pravičan i zasnovan na zaslugama". Na Konstitutivnoj sjednici Komisije za stambena pitanja, održanoj 21. juna, članovi Komisije su se saglasili da Odluku o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera treba staviti van snage i pristupiti izradi nove, čiji bi kriterijumi bili pravičniji i jasno definisani, "posebno u svjetlu Mišljenja Agencije za sprečavanje korupcije kojom je ukazano na niz spornih odredbi koje sadrži predmetna odluka", kako je navedeno u zvaničnom saopštenju na sajtu Vlade – kažu u ASK.
Vlada je, kako navode, na sjednici održanoj 8. jula donijela Odluku o prestanku važenja Odluke o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera.
– Agencija provjerava tačnost i potpunost podataka iz izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera i državnih službenika koji imaju obavezu podnošenja izvještaja. Provjere se vrše po prijavama i po planu kontrole, izrađenom na osnovu metodologije usvojene u skladu sa smjernicama Savjeta Evrope, a čija svrha je da se izbjegne selektivni pristup – navode u ASK, na čiјem јe čelu Јelena Perović.