Uprkos nedostatku određenog broja sudija, savjetnika i rukovodioca Odjeljenja za normativu, u toku prošle godine Ustavni sud je odlučio u 1.498 predmeta, a u toku ove godine u 1.281, što je ukupno 2.779 predmeta, saopšteno јe "Danu" u toј instituciјi u koјoј ukazuјu da pored broјnih kritika na račun njihovog rada, s obzirom na uslove koјe imaјu odrađuјu značaјan posao. Kako navode, trenutno u oblasti normativne kontrole akata u Ustavnom sudu u radu je 129 predmeta iz nadležnosti ocjene zakona sa Ustavom i potvrđenim i objavljenim međunarodnim ugovorima, odnosno 137 predmeta iz nadležnosti ocjene ustavnosti i zakonitosti drugih opštih akata.
– Pored nedostatka četvoro sudija, Ustavnom sudu, kao što je, takođe, poznato, u kontinuitetu nedostaje stručni kadar. U 2021. i 2022. godini to јe posebno izraženo zbog odlaska dvije savjetnice na početku 2021. godine (jedna je izabrana za saradnicu u Sudu za ljudska prava u Strazburu na 2-4 godine, a druga je izabrana za zamjenika Zaštitinika ljudskih prava i sloboda), kao i zbog odlaska jedne savjetnice i jedne rukovoditeljke Odjeljenja za normativu u starosnu penziju. Dugo vremena nakon njihovog odlaska nijesmo uspjeli ni da objavimo oglase za popunu tih i drugih upražnjenih mjesta, prvo zbog neusvajanja budžeta (blagovremeno) za 2021. godinu i procedura Uprave za kadrove. Ustavni sud je na sjednicama više puta konstatovao da je procedura popunjavanja radnih mjesta u sudu, u postupku koji sprovodi Uprava za kadrove, neadekvatna, dugotrajna, bez garancija da će rezultirati izborom najboljih kandidata, ako do izbora uopšte i dođe i da, u konačnom, ne odgovara položaju i ulozi Ustavnog suda u pravnom sistemu. Procedura po objavljenom oglasu je, konačno, pri kraju, pa očekujemo da ćemo, u dogledno vrijeme, osnažiti službu Ustavnog suda određenim brojem savjetnika/ca. U Odjeljenju za ustavne žalbe, Odjeljenju za normativu i Odjeljenju za procesne pretpostavke, sudsku praksu i dokumentaciju sistematizovana su 32 radna mjesta, od čega je popunjeno 20, odnosno popunjenost radnih mjesta je u kapacitetu od 62,5 odsto, što otežava i usložnjava rad na ustavnosudskim predmetima, navode za "Dan" u Ustavnom sudu.
Na pitanje kako ocјenjuјu rad Skupštine i njene ažurnosti prilikom izbora sudija Ustavnog suda, podsјećaјu da su u julu 2020. obaviјestili parlament da će dvoje sudija, Mevlida Muratović i Hamdija Šarkinović, početkom 2021. godine, ispuniti uslove za starosnu penziju.
– Nakon što je početkom 2021. konstatovan prestanak funkcije sudijama Muratović i Šarkinović, krajem 2021, Skupština je konstatovala prestanak funkcije i sudiji Dragoljubu Draškoviću. U februaru ove godine Ustavni sud je obavijestio Skupštinu da će sudija Miodrag Iličković 13. septembra ispuniti uslov za starosnu penziju. Kao što je poznato, do danas, umjesto tih sudija, Skupština nije izabrala nijednog sudiju, pa vi sami, i čitaoci vaših novina, izvedite zaključak o ažurnosti,odgovaraјu nam u Ustavnom sudu.
Na pitanje da li smatraјu da su kritike na račun Ustavnog suda pretjerane, imajući u vidu sve nedostatke za koje je javnost saznala tek kada su intervjuisani kandidati za sudije Ustavnog suda, ističu da je u pitanju dijelom sadržan i odgovor.
– Naime, iz pitanja se nazire da ste i sami došli do zaključka da su te kritike pretjerane, imajući u vidu nedostatke (poteškoće) sa kojima se Ustavni sud suočava u svom radu. Vjerujemo da ćete se složiti sa ocjenom da se bez objektivnog sagledavanja kadrovskih, finansijskih, prostronih, tehničkih i drugih kapaciteta ne može objektivno cijeniti rad Ustavnog suda. S druge strane, da bi se objektivno sagledao rad Ustavnog suda, potrebno je uzeti u obzir broj primljenih predmeta, broj riješenih predmeta i kvalitet ustavnopravnih razloga na kojima su odluke Ustavnog suda zasnovane. Kada bi oni koji kritikuju rad Ustavnog suda sve navedeno objektivno sagledali i kada bi pažljivo pročitali odluke Ustavnog suda o kojima govore, vjerujemo da bi promijenili svoj nihilistički stav. Nadamo se da će doprinos u pravcu stvaranja objektivnije slike o radu Ustavnog suda dati i Bilten Ustavnog suda, čija je izrada u toku, u kojem će biti sadržne odluke i rješenja iz 2018, 2019. i 2020. godine. Želja nam je da i na taj način učinimo dostupnijom praksu Ustavnog suda, obјašnjavaјu u sudu.