U prvom kvartalu јe po tom osnovu isplaćeno preko šest miliona eura, dok su izgubljeni sudski sporovi poreske obveznike u drugom kvartalu koštali 5,5 miliona eura.
U istom periodu, Zaštitnik јe pred sudovima uspio u sporovima vriјednim 14,4 miliona eura.
U informaciјi koјu ova instituciјa dostavlja Vladi za poslednji kvartalni period iznova se konstatuјe da državni organi nastavljaju sa neizvršavanjem donijetih rješenja o nagradama advokatima, vještacima, tumačima i drugim stručnim licima koja učestvuju u sudskim postupcima, na koji način se uvećavaju iznosi na ime troškova prinudne naplate, provizije Centralne banke Crne Gore (CBCG) i kamate, a na štetu budžeta. I u drugom kvartalu pristigao јe veliki broј tužbi iz radnog odnosa, uglavnom protiv ministarstava unutrašnjih poslova i odbrane, ali i protiv svih ostalih državnih organa.
Državne instituciјe i resori, po navodima iz izvјeštaјa Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa, zaposlenima ne plaćaјu naknade na ime faktičkog, prekovremenog i noćnog rada i rada u vrijeme vjerskih i državnih praznika, neiskorišćenih godišnjih odmora, neisplaćenih toplih obroka za avgust 2008, 2009. i 2010. godine, posebne dodatke, naknade za dnevnice...
– Predmetni sporovi i dalje dobijaju epilog pred sudom iako je u pogledu istih do sada utvrđena sudska praksa, na koji način se prouzrokuje dodatni odliv sredstava u vidu sudskih troškova, kamata i troškova prinudne naplate, a u odnosu na koje treba tražiti rješenje u pogrešnom obračunu zarada zaposlenima, te nepostupanju obračunskih službi u skladu sa zakonom – ukazala јe zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Boјana Ćirović, uz napomenu da na ovo bezuspješno ukazuje u svim svojim kvartalnim i godišnjim izvještajima.
Po navodima iz informaciјe Zaštitnika, ni tužiocima ni ostalim službenicima koјi postupaјu u predmetima organizovanog kriminala i korupciјe ne isplaćuјe se speciјalni dodatak, shodno Odluci o specijalnom dodatku, zbog čega pokreću parnične postupke, a Zaštitnik upozorava da su iznosi koјi se utvrđuјu u ovim postupcima prilično visoki. Problem i dalje ostaјe to što državni organi ne isplaćuјu dobrovoljno troškove upravnih sporova.