Обећања нове власти су била jасна – да ће преиспитати и промиjенити праксу додјеле повлашћених станова и кредита функционерима и тиме показати другачиjи систем вредновања. Додуше, то jе било на почетку овог парламентарног сазива. Тада jе садашњи челни човjек Владе, Дритан Абазовић присуствовао презентациjама на коjима jе стигматизована ова пракса и, између осталог, на томе jе желио градити политички кредибилитет, оцијенио је у изјави за "Дан" један од оснивача новог покрета Преокрет Срђан Перић.
– Међутим, то га ниjе ометало да сада од министарског па до нижег управног нивоа имамо људе коjи су били корисници баш ових повластица и коjи тако не само да нијесу сносили никакве последице, већ су суштински добили унапређења и снажниjу позициjу на политичкоj сцени, изјавио је Перић.
У периоду док је на власти био ДПС функционери, међу којима је било и судија и тужиоца, добијали су од државе станове и кредите по повлашћеним условима, упркос чињеници да је већина већ имала ријешено стамбено питање. За ове сврхе за око 175 функционера је потпуно нетранспарентно подијељено око 25 милиона новца пореских обвезника. Да ће преиспитати ове привилегије које су уживали само функционери, обећавао је Дритан Абазовић, док је био вицепремијер и док је руководио Савјетом за борбу против корупције. Он је тада рекао и да се овдје ради о класичној корупцији. Међутим, у садашњој мањинској влади Дритана Абазовића, је и министар капиталних инвестиција Ервин Ибрахимовић који је од државе добио повлашћени стамбени кредит за који му је рата свега 40 еура. Постоје сумње да су још два министра у Абазовићевој влади имала ту врсту привилегије.
– Очито jе да jе коалициjа на државном нивоу спремна на броjне непринципиjелности како би могли склапати политичке савезе. Ваља инсистирати да jе на основу поменутих обећања доминатан дио актуелне Владе на министарском нивоу и добиjао мандате на изборима. Сагласно томе треба вршити притисак jавности да држе риjеч. То би било благотворно и за њих и за заjедницу, оцјењује Перић.
Перић поручује да је јасно да jе пракса додjеле станова посланицима, судиjама и тужиоцима установљена са намjером да би се разбиjали механизми узаjамне контроле различитих грана власти.
– Извршна власт jе оваквим дjеловањем директно вршила утицаj над законодавном и судском влашћу, jер проста логика налаже да онаj коjи мимо логике и етике добиjе стан, тешко ће се борити против корупциjе на високом нивоу у случаjевима коjи би могли укључивати и оне коjи вас чашћаваjу становима. Дакле, они коjи би требало да штите Устав и закон су пристаjали на праксу за коjу су знали да jе искривљавање већ постоjећег законодавног оквира.
Подсjетићу да jе Закон о социjалном становању усвоjен у jулу 2013. године а коjи гарантуjе државну подршку у рjешавању стамбене потребе према свим грађанима коjи не могу да jе риjеше самостално путем куповине стана на тржишту. То jе требало бити инструмент интеграциjе наjрањивиjих група и уjедно снажан импулс чак и у покретању читавог диjела привреде коjи би био укључен у овакав вид станоградње. Функционери, посланици, судиjе и тужиоци свакако нису у категориjи оних коjима би држава требало рjешавати стамбене потребе и прохтjеве приjе него или онима коjима Закон даjе приоритет. Тим приjе jер се ради о људима коjи су наjчешће већ имали риjешено основно стамбено питање и коjи су по правилу примали високе зараде, закључује Перић.
Потпредсједница Демократске Црне Горе Зденка Поповић истакла је за "Дан" да Одлука о начину и критериjумима за рjешавање стамбених потреба функционера у члану 6 jасно прописуjе да само особе коjе немаjу стан могу да аплицираjу и риjеше своjе стамбене потребе.
– Међутим, станови и стамбени кредити су диjељени лицима коjа су располагала значаjном имовином, коjа су већ имала и по неколико станова и коjа су поклањали члановима своjих породица. Само у техничком мандату Владе Душка Марковића, дониjета jе одлука о додjели 120 станова. За рjешавање стамбених потреба огромног броjа функционера држава jе из буџета утрошила око 25 милиона еура.Трагично jе што jе и у овом случаjу приватни интерес надвладао и што су они коjи су финансиjски обезбиjеђени добиjали станове и стамбене кредите по повлашћеним условима чиме су стављани у привилегован положаj у односу на обичне грађане. И сви ћуте, нико не покреће питање одговорности, али, нажалост, нема се коме ни одговарати. И у овоj нелегалноj влади столуjу министри коjи су добили кредите по повлашћеним условима, коjи се декларативно без имало стида, боре за интересе грађана а већ су дубоко завукли руку у џеп истих тих грађана. Неправда се мора исправити. Мора доћи дан када ће ако не кривично, оно морално свако одговарати за учињено и макар стамбене кредите враћати по истим условима коjи важе и за грађане ове државе, истакла је Поповић.