Iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda su saopštili da je Bjeković sa saradnicima posjetio Malu grupnu zajednici (MGZ) u Bijelom Polju i Dnevni centar za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju Tisa. Navodi se da je tokom posjete ocijenjeno da i dalje ne postoji dovoljno svijesti i znanja sa kakvim se sve problemima suočavaju osobe sa invaliditetom.
Posjeta je realizovana u susret Međunarodnom danu ljudskih prava i u okviru aktivnosti na obilježavanju Dana osoba sa invaliditetom. Iz institucije Zaštitnika su kazali da je tokom posjete predata simbolična donacija u vidu neophodnih tehničkih uređaja koji će olakšati svakodnevicu korisnika.
- Nakon nedavne posjete sektora za prava djece Zaštitnika, tokom koje su se predstavnici institucije uvjerili u dobre uslove smješaja i rada u MGZ i Tisi i posvećenost zaposlenih, odlučili smo se za pokretanje akcije prikupljanja određenih nedostajućih sredstava u vidu tehničkih aparata, koji će unaprijediti stanje i olakšati potrebe korisnika- kaže se u saopštenju.
Navodi se da su obezbijeđeni prečišćivači vazduha, nutribuleti i kozmetičko-higijenski proizvodi, imajući u vidu činjenicu da korisnici najveći dio vremena provode u zatvorenom prostoru.
Iz institucije Zaštitnika su rekli da je donatorska akcija realizovana zahvaljujući društveno odgovornom poslovanju kompanija i institucija Porshe leasing, Nacionalni biro osiguravača, Wanda, Urban bistro 21 Podgorica, Ignis radnja u Mall of Montenegro i hotel Podgorica.
Bjeković je istakao da su djeca sa smetnjama, a posebno ona koja su ujedno i bez roditeljskog staranja, najranjivija društvena grupa "pred kojom ne smijemo da padnemo ispit odgovornosti”.
- Ni kao država socijalne pravde i jednakosti, ni kao oni koji u ime države sprovode odluke, ali ni kao građani i komšije ove djece- dodao je Bjeković.
Iz institucije Zaštitnika su kazali da je MGZ jedini servis te vrste u Crnoj Gori, namijenjen djeci sa najtežim smetnjama u razvoju, koja su bez roditeljskog staranja ili djeci čijim roditeljima je oduzeto roditeljsko pravo. Tisa je, kako su naveli, prvi Dnevni centar u Crnoj Gori i predstavlja dopunu servisa socijalne zaštite djece sa smetnjama u razvoju.
Direktor Tise Ensad Omerović kazao je da se i poslije dvije decenije rada te ustanove suočavaju sa istim problemima kada su u pitanju predrasude i stigma šire zajednice, komšija, ali i samih porodica djece sa smetnjama.
- Predstavio je značajan broj aktivnosti kojima se trude da rad Dnevnog centra, potencijale i dostignuća korisnika predstave javnosti i na taj način unaprijede inkluziju osoba sa invaliditeteom i jačaju svijest javnosti o njihovim pravima i realnim stanju u kom odrastaju i žive- kaže se u saopštenju.
Koordinator MGZ Aldin Pilavac istakao je da, i pored činjenice da imaju dobre uslove za rad sa najosjetljivijom društvenom grupom, kakva su djeca sa teškim smetnjama i bez roditeljskog staranja, zaposlenima znači kada je njihov rad prepoznat i kada šire saradnju sa institucijama sistema, ali i zajednicom generalno.
- Pozitivne impresije o radu tih ustanova Bjeković i zamjenica za prava djece, mladih i socijalnu zaštitu Snežana Mijušković istakli su i u razgovoru sa predsjednikom Opštine Bijelo Polje Petrom Smolovićem- kaže se u saopštenju.
Navodi se da su razmijenjene informacije i o drugim značajnim temama iz oblasti ljudskih prava i sloboda, koje se tiču i ostalih ranjivih grupa, kao što su domicilni Romi i žrtve porodičnog nasilja. Bjeković je ukazao da se većina pritužbi stanovnika Bijelog Polja odnose na rad državnih organa.
- Smolović je istakao proaktivan pristup rješavanju problema i unaprjeđenju stanja za teme iz oblasti ljudskih prava koje su u nadležnosti lokalne samouprave- kaže se u saopštenju.