Uprava za inspekcijske poslove, Odsjek za javne nabavke, potvrdila je da je prošlogodišnji tender Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) za prehrambene proizvode sproveden u skladu sa svim propisima o javnim nabavkama.
- Inspekcija je, nakon nadzora koji je izvršen na našu inicijativu, u zapisniku navela da nema primjedbi na ovaj tender, kao i to da je utvrđeno da dobavljači KCCG fakturišu ugovorene cijene, u skladu sa zaključenim ugovorima i izabranim ponudama - navode iz KCCG.
Inače, u prošlogodišnjem tenderu za nabavku prehrambenih proizvoda, ponudu je dostavilo šest ponuđača.
- Za partiju u kojoj je, između ostalog, bilo i ulje, ponude su dostavila dva ponuđača, od kojih je samo jedan dostavio ispravnu ponudu, što je konstatovala i inspekcija - navode iz KCCG.
Drugi ponuđač se nije žalio na odluku kojom je njegova ponuda odbijena kao neispravna.
Iz KCCG napominju da je u ponudi dobavljača čija je ponuda odbijena kao neispravna cijena ulja iznosila 2,35 eura bez PDV-a.
- S obzirom na to da su ugovori zaključeni u ovom postupku javno dostupni u CEJN, zainteresovana javnost ima mogućnost da se informiše o svim ugovorenim cijenama. Ovom prilikom skrećemo pažnju da je veliki broj proizvoda, koji čine najznačajniji dio specifikacije i potreba kuhinje, ugovoren po cijeni koja je značajno niža od cijene po kojoj su se ti proizvodi mogli nabaviti u maloprodaji u proteklih osam mjeseci. Među tim proizvodima su voće i povrće, mlijeko i mliječni proizvodi, meso - navodi KCCG.
Dakle, dodaju, KCCG je u julu 2022. godine imao mogućnost da vrši nabavku ulja po tenderskoj cijeni od 2.85 eura bez PDV-a od jedinog ponuđača čija je ponuda ocijenjena kao ispravna, ili da ga uopšte ne nabavlja, što bi izazvalo zastoj u radu kuhinje.
Prema zvaničnim informacijama Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, u julu 2022. godine, maloprodajna cijena ulja iznosila je 2.46 eura.
- Dakle, nije tačno ni da je KCCG, kako se navodi u dijelu javnosti, plaćao ulje duplo skuplje od tržišne cijene - ističu iz ove ustanove.
Napominju i da tenderska i maloprodajna cijena skoro nikada nijesu iste, već da postoje odstupanja upravo iz razloga što u trenutku sačinjavanja ponude ponuđač mora da projektuje kretanje cijena u narednom periodu od godinu dana.
- To znači da, ukoliko da nisku cijenu, istu ne može da povećava do isteka roka važenja ugovora i u slučaju da se desi da u međuvremenu određeni proizvod nabavlja po cijeni koja je viša od ugovorene - navode iz KCCG.
Takođe napominju da cijene ulja koje su sada u malaoprodajama ne mogu da se uzmu kao realne cijene imajući u vidu činjenicu da je u toku akcija „Stop inflaciji” i da su trgovine izabrale određene proizvode koje će prodavati po nižoj cijeni.
- Da je KCCG raskinuo ugovor u trenutku kada je cijena ulja snižena u maloprodajama, u skladu sa važećim propisima, morao bi dobavljaču da nadoknadi štetu što ne bi bilo ekonomično, a sa druge strane bi izazvalo zastoj u snabdijevanju proizvodima koji su od velikog značaja za svakodnevni rad kuhinje, jer u toj partiji nije samo ulje, već ukupno 59 proizvoda. Opšte je poznata činjenica da postupci javnih nabavki traju dugo zbog propisanih rokova, tako da bi svaki prekid u snabdijevanju prehrambenim proizvodima imao štetne posljedice za pacijente i KCCG - navode iz KCCG.
Za kraj, pozivaju kompletnu javnost da istraži nabavnu cijenu ulja svih naručilaca na tenderima u 2022. godini.
- Jednostavnim uvidom u CEJN, uvjerićete se da KCCG nije izolovan slučaj, već da su mnogi naručioci nabavljali ulje po cijeni koja je približna cijeni koju KCCG plaća za ovaj proizvod -ističu.