U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) u Podgorici svako treba da ima pristup zdravstvenim uslugama bez diskriminacije, na čemu se zasniva i pristup naše zdravstvene ustanove u pružanju zdravstvene njege i zaštite našim građanima, piše u saopštenju KCCG povodom obilježavanja Dana ljudskih prava.
- Svako ima pravo na zdravlje bez obzira na rasu, boju kože, jezik, etničku pripadnost, pol, rodni identitet, seksualnu orijentaciju, invaliditet, geografsku lokaciju, vjeru, političko ili drugo mišljenje, nacionalnost ili socijalno porijeklo, imovinski, socioekonomski ili drugi status - navodi se u saopštenju KCCG.
Prema njihovim riječima, nema dostojanstva, slobode i pravde bez zdravlja za sve.
- Pravo na zdravlje predstavlja i pravo na kontrolu nad svojim zdravljem i svojim tijelom, uključujući seksualno i reproduktivno zdravlje i prava žena i djevojčica. Nasilje, uključujući i rodno zasnovano nasilje, uvijek predstavlja kršenje prava na zdravlje i može imati ozbiljne zdravstvene posljedice na živote žena i djece. Kad god i gdje god da su univerzalne vrijednosti čovječanstva narušene, to znači da smo svi u većem riziku. Ljudska prava, kada se primjenjuju, djeluju kao tlocrt za konkretnu akciju ka razvoju, miru i sigurnosti, i najvišem mogućem dostupnom ostvarenju kavliteta zdravlja za sve. U svojoj preambuli, Univerzalna deklaracija naglašava da su „priznavanje urođenog dostojanstva, i jednakih i neotuđivih prava svih članova ljudske porodice temelj slobode, pravde i mira u svijetu“. To su vrijednosti kojima i mi, u Kliničkom centru Crne Gore težimo, i za koje se u svom radu svakodnevno borimo - zaključuju u KCCG.