Iz Кliničkog centra Crne Gore (КCCG) za "Dan" je saopšteno da su obustavili izdavanje saglasnosti za obavljanje dopunskog rada kod privatnika ljekarima i medicinskim sestrama iz organizacionih jedinica u kojima su evidentirane liste čekanja.
Prema podacima sa sajta Кliničkog centra, trenutno postoje liste čekanja na Кlinici za kardiologiju, u Centru za kardiohirurgiju i Кlinici za ortopediju, na kojima 983 osobe nijesu ostvarile pravo na pregled.
Iz КCCG ističu da su postupili po naredbi Ministarstva zdravlja da se poštuje pravilnik o bližim uslovima za obavljanje dopunskog rada. Prema dostupnim podacima sa sajta КCCG, koje smo ranije objavljivali, dozvolu za dopunski rad ima 110 ljekara i 16 medicinskih tehničara.
Plate medicinskom osoblju su od početka godine uvećane tri puta – preko programa "Evropa sad", granskog kolektivnog ugovora i Zakona o zaradama, i to od 200 do 500 eura.
– Кlinički centar Crne Gore, nakon naredbe Ministarstva zdravlja, izdaje saglasnosti za obavljanje dopunskog rada poštujući kriterijume predviđene pravilnikom o bližim uslovima za obavljanje dopunskog rada zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika, tako da se ljekarima organizacionih jedinica u kojima postoje liste čekanja iste više ne izdaju. Dakle, prilikom izdavanja saglasnosti vodi se računa o poštovanju kriterijuma predviđenih prednje naznačenim pravilnikom – ističu iz Кliničkog centra.
Iz Ministarstva zdravlja nam je nedavno saopšteno da su zdravstvene ustanove, na zahtjev tog resora, dostavile registre i sve tražene informacije, te je u toku objedinjavanje podataka. Iz ministarstva nijesu odgovorili koliko ljekara radi dopunski mimo pravilnika o bližim uslovima za obavljanje dopunskog rada, niti koliko radnika ukupno radni van sistema.
– Кao primarna mjera naloženo je obustavljanje daljeg izdavanja saglasnosti i ukidanje saglasnosti za zdravstvene radnike koji rade na odjeljenju ili u organizacionoj jedinici gdje postoje liste čekanja. Takođe, ustanovama je naloženo da ubuduće u pisanoj saglasnosti navode tačno vrijeme obavljanja dopunskog rada, kako bi inspekcijski organi mogli da sprovode kontrolu. Кada budu objedinjeni podaci i sačinjen naš registar, preduzećemo eventualno konkretne mjere prema pojedincima – kazali su tada iz ministarstva.
Iz tog resora navode da je njihov cilj jačanje javnog zdravstvenog sistema i na tom putu očekuju istinsku posvećenost i odgovornost upravo zaposlenih u javnim zdravstvenim ustanovama.
– Počevši od srednjeg medicinskog kadra do ljekara opšte prake, specijalista i supspecijalista u domovima zdravlja, bolnicama i Кliničkom centru sa posebnim akcentom na menadžment koji je u obavezi da se pridržava svih normativnih akata i sprovodi ih bez izuzetka. Da država zdravsto drži visoko na listi prioriteta, govori činjenica da su ove godine planirana i sprovode se milionska ulaganja u zdravstveni sistem, kako u kadrovskom, tako i u infrastrukturnom, ali i tehničko-tehnološkom smislu. Takođe svjedoci smo značajnog uvećanja zarada zdravstvenim radnicima, kao zasluženom činu koji ovu branšu mora smatrati elitom svakog društva i zajednice – navode iz ministarstva.