У Црноj Гори се очекуjе даљи раст циjена горива, саопштио jе предсjедник Црногорског удружења послодаваца (ЦУП), Василиjе Костић, и поручио да би Влада требало што приjе да донесе мjере за сузбиjање циjене енергената,преноси Мина.
- Очекуjе се раст циjена горива, приjе него пад, jер политички догађаjи у свиjету и те како утичу на циjену нафте - рекао jе Костић агенциjи Медиабиро.
Поскупљење горива, како jе обjаснио, утиче на повећање циjене свих осталих производа и услуга, али не мора да буде увиjек линеаран.
- Међутим, у овом случаjу то jе процес коjи се реализуjе од прошле године, и сад jе већ jедан од значаjних генератора обиљежjа инфлациjе - рекао jе Костић.
Он сматра да jе Влада много раниjе требало да донесе мjере за сузбиjање раста циjена енергената.
- Нажалост, таква мjера jе изостала и као што видимо немамо ни наjаве за то - додао jе Костић.
Он jе подсjетио да jе 2012. године била слична ситуациjа, али да jе тадашња Влада предузела значаjне мjере на сузбиjању циjене горива.
Костић jе оциjенио и да jе врло важно на коjи начин те мjере треба да се донесу и за коjи модел се треба опредиjелити, jер jе врло тешко утицати на циjену енергената.
- Мислим да у овом моменту не треба ограничавати циjену горива, у смислу да се уврђуjе горња граница циjене, већ само да треба дати субвенциjу компаниjама коjе се баве прометом енергената и на таj начин сузбити подизање циjене - рекао jе Костић.
Он jе подсjетио и да jе од самог почетка доводио у питање оправданост програма Европа сад, односно његове постулате.
- Jа сам и тада рекао да због структуре црногорске економиjе и енормног утицаjа повећања минималне зараде, без икаквог утемељења у продуктивност рада, води ка нечему што може да буде лоше - навео jе Костић.
Према његовим риjечима, потребно jе поставити питања, како ће се финансирати таj програм, с обзиром на то да се зна да у Црноj Гори има 55 хиљада људи коjи су запослени у државноj администрациjи.
Костић jе казао да се може десити супротно од очекиваног, односно да ће се продуковати раст незапослености.
- Ако погледамо глобалну ситуациjу, а то jе успоравање свjетске економиjе, jер су многе централне банке подигле рефернтне каматне стопе, онда jе врло могуће да се такав тренд прелиjе и на црногорску економиjу - рекао jе Костић.
За будући период, како jе навео, треба очекивати даљи раст инфлациjе, даљи раст циjене енергената до стабилизациjе производне или политичке ситуациjе.
Костић jе казао и да и сви индикатори упућуjу на то да ће инфлациjа наставити да расте и наjбољи доказ томе jесте да се настоjе подићи референтне каматне стопе.