
Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva Ljiljana Krivokapić kazala je za "Dan" da je sramota da se medicinskim radnicima koji vakcinišu građane u jeku epidemije ne obezbijedi novac za dodatni rad.
Naglasila je da imaju najave od jednog broja sindikalnih organizacija ustanova, da će ukoliko se za 30 do 40 odsto ne poveća budzet za isplatu zarada medicinskim sestrama i ljekarima, organizovano autobusima doći ispred parlamenta kako bi poslanike podjetili da su tu i da moraju da ispune obećanje.
Iz Sindikata doktora medicine ističu da Vlada štedi novac za ljekare i osoblje koji rade na vakcinalnim punktovima. Vlada je dosad za osoblje na vakcinalnim punktovima isplatila 300.000 eura.
– Kod nas se još uvijek ne vrednuju rad i trud. Ostali smo zatečeni saznanjem da kolegama koji rade van radnog vremena i preko norme nijesu plaćeni radni sati po Granskom kolektivnom ugovoru. Od nas traže da radimo skoro duplo, od početka epidemije smo iznijeli čitavi teret i radili kad god je potrebno, ali kada treba da se plati uloženi trud, onda nema sredstava. Ukoliko se ne usvoji budzet i ne povećaju plate medicinskim radnicima, imamo najave iz nekoliko bolnica i domova zdravlja da će zaposleni autobusima doći ispred Skupštine i podsjetiti poslanike vlasti i opozicije da mi postojimo. Ako se desi da nam ne uvećaju plate, smatraćemo da je priča oko povećanja bila samo predizborni trik. Nećemo dopustiti da nam se uzalud aplaudira. Vjerujemo da država ima novca da unaprijedi životni standard medicinskih radnika – istakla je Krivokapićeva.
Ana Ičević iz Sindikata doktora medicine upozorila je da država štedi novac na medicinskim radnicima koji van svog radnog vremena sprovode vakcinaciju. Ona ističe da prema novom obračunu ljekarima jedan prekovremeni sat polaćaju tri eura, a medicinskim sestrama 1,50 eura, što je upola manje nego što je propisano Kolektivnim ugovorom.
– Ljekari i sestre su dobili polovinu zarađenog novca, devalviran im je obračun prekovremenih i to mora da bude riješeno. Razgovarala sam sa koordinatorom za imunizaciju i obećano nam je da će to biti naknadno isplaćeno. Niko nije konsultovao ljekare oko promjene načina isplate prekovremenih i niko od njih nije potpisivao nove ugovore po novom projektu. Kolege moraju biti isplaćene za rad na punktovima, kao i u bilo kojoj ambulanti, jer se satnica mora obračunavati po zakonu, iako se radi o projektu ili donaciji sredstava – kaže Ana Ičević iz Sindikata doktora medicine.
Ona očekuje da se usvoji inicijativa Sindikata doktora medicine i da ljekari budu uvršteni u Zakon o zaradama u javnom sektoru.
– Bilo da nam se plate povećaju preko Maršalovog plana ili na osnovu izjena zakona nama je svejedno. Smatramo da bi izmjenama zakona to bilo dugoročnije i ljekari bi dobili svoj toliko željeni status. Ljekari ipak moraju biti tretirani kako zaslužuju u odnosu na druge medicinske radnike. Kada je riječ o usvajanju zakona o budzeta, poslanici će dati poslednju riječ. Ako ne dođe do povećanja plata, spremni smo i na radikalnije poteze, pa tako i na proteste – poručila je Ičević.
Iz Ministarstva zdravlja su ranije obavijestili Vladu da je prvobitni obračun zdravstvenih ustanova išao kroz prekovremene sate, što je iziskivalo velika novčana sredstva.
– Ministarstvo zdravlja je informisalo zdravstvene ustanove da iznos na mjesečnom nivou po zaposlenom ne može biti veći od 250 eura u neto iznosu. Prema novom obračunu koji su uradile zdravstvene ustanove u saradnji sa Fondom za zdravstveno osiguranje, iznos potreban za ovu namjenu za avgust i septembar je 63.675,38 eura – precizirali su iz ministarstva.
Коментари (0)
Оставите свој коментар