
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda kao NPM ukazuje da su upitni higijenski uslovi u znatnom broju odjeljenja bezbjednosti.
– U pogledu materijalnih uslova prostorija za zadržavanje i u ovoj izvještajnoj godini se kao loš primjer izdvaja OB Bijelo Polje, za koje je ponovljena preporuka da prostorije za zadržavanje stave van upotrebe dok se u potpunosti ne renoviraju i ne adaptiraju u skladu sa standardima. Uprkos ponovljenoj preporuci, ove prostorije su i dalje u funkciji. Takođe, predmet zabrinutosti i dalje generalno ostaje održavanje higijene u prostorijama za zadržavanje. Iako se primjećuju napori da se stanje popravi, i dalje izostaje sistemsko uređivanje ovoga pitanja na nivou UP – navodi se u izvještaju NPM, gdje je preporučeno i potpuno renoviranje prostorija za zadržavanje u OB Budva.
OB Berane preporučeno je da se ljekarski pregledi lica lišenih slobode i zadržanih lica obavljaju poštujući princip povjerljivosti, tj. bez mogućnosti audio-slušanja razgovora tokom pregleda. Za OB Bijelo Polje, zaštitnik kao NPM u kontinuitetu ukazuje na neophodnost da se prostorije za zadržavanje adaptiraju ili u konačnom zatvore i izmjeste na drugo mjesto u okviru OB-a.
– Nehigijensko okruženje, nedovoljno prirodne svjetlosti, neprijatni mirisi, vlaga, bez tekuće vode u prostorijama, samo su neki od nedostataka koji mogu predstavljati kršenje člana 3 Konvencije – upozorio je tim NPM-a.
Unapređenje higijenskih uslova, tim NPM-a je predložio je za odjeljenja bezbjednosti Podgorica, Bar, Berane, a neadekvatne dimenzije prostorija za zadržavanje NKM bilježi u OB Cetinje, OB Pljevlja, OB Herceg Novi. Ukazano je i na neadekvatnu opremljenost kotorskog, novskog i danilovgradskog OB. Tim NPM-a je konstatovao da OB Nikšić ima uredne i za boravak optimalne prostorije za zadržavanje, ali u tom odjeljenju bezbjednosti posebno je ukazano na nepovoljnu starosnu strukturu policijskih službenika i manjak ljudskih resursa.
– I ranije je ukazivano da je neophodno da službe održavanja higijene u prostorijama za zadržavanje budu dostupne više od jednog puta tokom 24 časa, tj. prostorije uvijek moraju biti očišćene nakon boravka lica u njima. Loša higijena, prostorije koje nisu provjetrene uvijek predstavljaju potencijal za kršenje člana 3 Konvencije – navodi se u izvještaju.
Zaštitnik konstatuje da nije ispunjena preporuka u vezi sa toaletima koje koriste lica lišena slobode u OB Pljevlja, koji su, kako navode, opremljeni zastarelim sanitarnim elementom (tzv. čučavac) i ne odgovaraju današnjim potrebama i standardu savremenog doba. Kontrolom OB Ulcinj utvrđeno je da nije ispoštovana ranije data preporuka da se obezbijedi dovoljan broj komada uniformi za policijske službenike, te da se obezbijede posebne prostorije za saslušanje i njihovo opremanje opremom za audio i/ili video snimanje.
Između ostalih, preporuke su da se obezbijede posebne prostorije za saslušanje i njihovo opremanje opremom za audio i/ili video snimanje, da se službenicima obezbijede redovni zdravstveni sistematski pregledi i psihološka podrška.
U preporukama odjeljenjima bezbjednosti i Upravi policije, NPM ukazuje da je neophodno konstatovati tačan vremenski period u kojem lice boravi u prostorijama kao građanin, radi sprečavanja eventualne zloupotrebe njegovog daljeg zadržavanja za koje nije potrebno, te da, u pogledu procesa saslušanja moraju postojati jasna pravila u pogledu načina na koji se vrši policijsko ispitivanje.
– Zaštitnik ukazuje da bez obzira u kojem statusu je lice koje se dovodi (svjedok, oštećeni, osumnjičeni…) isto mora biti upoznato sa svojim pravima, osim u situacijama koje su definisane sledećim stavom istog člana: "Ako postoji vjerovatnoća da će lice koje treba dovesti pružiti otpor, dovođenje se može izvršiti i bez prethodnog saopštavanja razloga" – navodi se u izvještaju dostavljenom parlamentu.
Коментари (0)
Оставите свој коментар