Државни секретар Министарства правде, људских и мањинских права Борис Марић очекуjе да ће се на прољећном засједању Скупштине, у марту, пред посланицима наћи и измјене Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дjелатошћу, а којим се предвиђа одузимање богатства, за које власник не може да докаже легално поријекло. Марић у изјави за "Дан" каже да ће закон бити послат Европској комисији на мишљење до краја сљедеће седмице, јер су већ углавном завршене све процедуре у Црној Гори. Влада је крајем октобра представила нова законска рјешења, чији је циљ борба против криминала и корупциjе, а тада је потпредсједник у извршној власти Дритан Абазовић казао да је циљ да се стане на краj нелегалном богаћењу криминалаца, функционера и мафиjаша, те ново правно рјешење назвао "закон против мафиjе".
Он објашњава да је у складу са Пословником Владе нацрт закона достављен Секретариjату за законодавство, ради прибављања мишљења о усклађености предлога акта с Уставом и правним системом Црне Горе, који је у завршној фази давања мишљења на тај акт, а очекује се ускоро и мишљење Министарства финансиjа и социjалног старања и Канцелариjе за европске интеграциjе за које не очекује компликације.
– Све те процедуре су у завршној фази и једино што може да буде јесте да Министарство финансија тражи неке додатне анализе о финансијским ефектима, али сумњам да ће се то десети, јер овај закон не треба да изазове трошкове за државу, већ напротив, да почне пунити државни буџет. Када је у питању мишљење Европске комисије, обзиром да је закон рађен у сарадњи са њиховим експертима, очекујем да добијемо повратну информацију од њих у року од двије до три седмице. Истина, Европска комисија може да се чека и до три мјесеца, али сумњам да ће се то овога пута догодити. Након тога, закон усваја Влада, и вјерујем да ће у марту он сигурно бити у Скупштини на прољећном пленуму, ако не и на ванредном, у фебруару, што је исто опција – казао је Марић за "Дан".
Влада је на сједници крајем године констатовала да су у израду предметног закона били укључени експерти Савјета Европе, али и Велике Британиjе коjа jе обезбиjеђена посредством Амбасаде Уjедињеног Краљевства и Сjеверне Ирске у Црноj Гори и Центра за пружање правне помоћи у погледу заштите људских права у Европи (АИРЕ Центар). Такође, у писању закона учествовали су експерти коjе су обезбиједиле амбасаде Њемачке и Италије у Црној Гори.
Иако је прво најављиван посебан закон, касније је та намјера промијењена па имамо измјене и допуне Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дjелатношћу.
– Разлози за измјене закона су спречавање стицања и употребе имовине незаконитог пориjекла, а у циљу заштите имовине коjа jе стечена на законит начин и ради заштите економске, друштвене и еколошке функциjе имовине стечене у складу са прописима – констатовала је Влада.