Поломљен стајни трап на Владином авиону / -Портал РТЦГ
29/05/2022 u 18:13 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Владин авион у квару већ осам мјесеци, одговорних нема

Процjена сервисера је да ће владин авион био оперативан до краjа jуна. Проциjењена вриjедност свих радова креће се од 320.000 до 350.000 еура, казали су "Дану" из Генералног секретаријата Владе Црне Горе

Услед инцидента са колизиjом стаjног трапа коjи се догодио на подгоричком аеродрому 27. септембра прошле године, авион Владе Црне Горе ("лирџет 45"), регистарских ознака 4О-МНЕ, и даље jе непловидбен и налази су у овлашћеном сервису Aero-Dienst у Нирнбергу (Њемачка), казали су "Дану" из Генералног секретаријата црногорске владе. Појаснили су да је квар техничке природе, да није у питању људски фактор, те да нико није одговоран за то.

– Иако jе 95 одсто радова неопходних за отклањање последица изазваних поменутим инцидентом завршено, авион Владе Црне Горе jе и даље на сервису услед немогућности да се, и поред великих напора произвођача, сервисера и запослених у авио-сервису, обезбиjеде врата носног точка (NLG door). Према последњим наjавама произвођача авиона, добиjеним приjе неколико дана, потребни дио jе коначно обезбиjеђен и тренутно се врше његове провjере у лабораториjама произвођача "Bombardier" у УСА, након чега се очекуjе његова испорука овлашћеном сервису у Нирнбергу – одговорили су нам из Генералног секретаријата Владе, на чијем је челу Борис Марић.

Како су даље навели у одговору, процjена сервисера је да ће владин авион био потпуно оперативан до краjа jуна.

– Након уградње поменутог диjела, неопходно је обавити низ тестова на авиону у складу са строгим безбjедносним захтjевима прописаним од стране произвођача авиона, а у циљу потпуне техничке исправности и безбjедности летjелице – објаснили су из Генералног секретаријата.

У одговору на питање како је дошло до оштећења истичу да је независна комисиjа састављена од представника произвођача авиона и овлашћеног сервисера у свом извjештаjу недвосмислено утврдила да jе узрок инцидента квар техничке природе и да нема утицаjа људског фактора, односно одговорности запослених у Авио-сервису Владе Црне Горе.

– Поменути извjештаj достављен jе надлежним органима Црне Горе укљученим у истрагу о наведеном инциденту – наведено је у одговору.

"Лирџет 45" произведен 1998. године

Летјелица "лирџет 45" произведена jе 1998. године, а од 1999. налази се у власништву Владе Црне Горе. Производња авиона овог типа завршена jе 2007. године, док jе производња резервних дjелова завршена 2012, што отежава њихову набавку у случаjу кварова коjе сваки технолошки производ, па и авион, са собом носи.

Када је у питању цијена оправке, проциjењена вриjедност свих радова креће од 320.000 до 350.000 еура.

– Како jе утврђено да jе узрок инцидента са стаjним трапом техничке природе, већину трошкова оправке авиона сноси осигураваjућа кућа, Generali osiguranje Montenegro a.d., код коjе jе осигуран авион Владе Црне Горе. Као што вам jе познато, у ове сврхе jе сервисеру Aero-Dienst Gmbh већ уплаћен износ од 275,721.43 еура од стране те осигуравајуће куће – саопштили су нам из Генералног секретаријата.

Према њиховим наводима, трошкови употребе авиона на годишњем нивоу значаjно варирају у зависности од многих фактора (оствареног годишњег налета, редовних и ванредних сервиса, циjене горива и неопходних фиксних годишњих трошкова коjе подразумиjева посjедовање авиона, пандемиjа корона вируса у задње двије године).

– Из тих разлога, оквирну годишњу циjену коштања авиона ниjе могуће са сигурношћу утврдити jер се креће од 700.000 до 1.300.000 еура у зависности од године у коjоj jе вршена експлоатациjа авиона – пише у одговорима које смо добили из Владе.

Неоперативност владиног авиона, а у циљу сервисирања потреба државних органа коjи имаjу право на његово коришћење у складу са Упутством о условима и начину коришћења авиона коjим располаже Генерални секретариjат Владе Црне Горе, надокнађуjе се изнаjмљивањем авиона од других оператера из земље и региона уз тржишну надокнаду.

– Имаjући у виду да од 2021. године Генерални секретариjат Владе не сноси трошкове изнаjмљивања авиона за потребе предсjедника државе и Скупштине Црне Горе, већ jе само дужан да обезбиjеди техничку подршку у диjелу обезбjеђења дипломатских дозвола за наведене летове, немамо информациjу колико се за ове потребе издваjа од стране тих органа – навели су у одговорима.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 02:48