Већина представника политичких партија противи се иницијативи да се легализује марихуана за конзумирање и кућну употребу, док значајан број посланика сумња и да би се избјегле злоупотребе уколико се дозволи употреба медикамената од канабиса у медицинске сврхе.
Невладина организација Легализуј.ме прикупила је петицијом 6.000 потписа којом предлажу да, осим у медицинске сврхе, пунољетни грађани могу да приуште мjесечно до 40 грама марихуане, а коjи су регистровани у канабис клубу. Грађани ће моћи да гаjе у домаћинствима до четири биљке, а конзумациjа ће бити дозвољена код куће. Најавили су да ће иницијативу предати у Скупштину.
Саговорници "Дана" из посланичких клупа истичу да наше друштво још није сазрело за легализацију марихуане, јер за то треба имати адекватне прописе и надзор. И родитељи и представници невладиног сектора оштро се противе легализацији марихуане за кућну употребу и конзумирање.
Предсједник Одбора за здравство, рад и социјално старање и члан УРА Срђан Павићевић казао је за "Дан" да се брзо кренуло са иницијативом за легализацију марихуане, о чему јавност треба да поведе ширу јавну дебату.
– Оваква одлука би могла наћи мјесто злоупотребама и додатној криминализацији опијата као што је марихуана. О овоме треба детаљно повести рачуна, иако марихуана у неким медицинским стањима има оправдање као терапија. Када је ријеч о иницијативи да се легализује за уживање мени то није јасно, прво треба да чујемо људе, упоредна искустава из свијета и региона како бисмо уопште о томе могли да дискутујемо. Треба да видимо да ли имамо логистичку и инфраструктурну подршку да бисмо то могли да дозволимо. Треба развити механизме контроле и надзора након легализације и то је још много отворених питања – каже Павићевић.
Посланик Демократског фронта Бранко Радуловић казао је за "Дан" да је искључиво против било ког облика легализације марихуане, јер сматра да смо као друштво недорасли за тако нешто.
– Сматрам да је наше друштво и даље преполитичко и да не поштује довољно прописе да бисмо могли уопште о томе да размишљамо. Наше друштво и неку добру идеју може да доведе до нечега што је нелагално. Имамо ситуацију да се марихуана већ увелико користи како у средњим, тако и у основним школама, што је већ препознато као велики проблем. Биљеже се и девијантна понашања међу дјецом као што је проституција и насиље, тако да би једна оваква одлука само погоршала стање међу младима – упозорава Радуловић.
Посланица ДПС-а, инфектолог Лидија Кљајић каже за "Дан" да подржавају легализацију марихуане једино у медицинске сврхе, али сумња да би то могло да доведе до одређених злоупотреба приликом примјене.
– Легализацију марихуане подржавамо једино у медицинске сврхе. Видјели смо да наши грађани још немају развијену свијест да поштују прописе, што је био случај када су кршили мјере самоизолације и заражени излазили напоље. Тако да је могуће и да уколико дође до легализације марихуане у медицинске сврхе буде злоупотреба тог опијата – каже Кљајић.
Посланик СДП-а Аднан Стриковић казао је да су подниејли иницијативу да се медикаменти од канабиса користе искључиво у медицинске свхе, док се противе узгајању марихуане и конзумацији у кућним условима.
– Црна Гора још није сазрела за било коју другу сврху марихуане. Искључиво се залажемо да се она користи као медикамент по пропсаним правилима и налазима љекара. Она има доказани ефекат код многих обољења као што су мултипле склероза, карцином, дијабетес и многе друге. Сви знамо да су људи на разне начине долазили до тих терапија, а под знаком питања је какав је квалитет и да ли је то безбједно. Због злоупотреба опијата и искривљеног друштва, видимо да се она појављује у школама, док у болницама имамо све већи број зависника који умиру – каже Стриковић.
Посланик Либералне партије Андрија Поповић казао је за "Дан" да су 2014. године у Скупштини Црне Горе покренули инициjативу о легализациjи марихуане у медицинске сврхе.
– Ниjе тада било политичког слуха да се доказаним методама помогне нашим грађанима. Сада jе то у нешто ширем обиму оjачано потписима 6.000 наших грађана. Либерална партија ће сходно своjим европским либералним залагањима дати подршку да таj предлог уђе у скупштинску процедуру и видимо да ли ће се Црна Гора придружити многим државама коjе су сличан закон већ усвоjиле – саопштио је Поповић.
Генерални секретар Социјалдемократа Милош Челановић казао је за "Дан" да је легализација марихуане у различитим државама у свиjету дала различите резултате.
– Постоjе броjна упоредна искуства, укључуjући и земље региона. Наведена проблематика укључуjе сегменте легализациjе у медицинске сврхе и за личну употребу. Генерално, да би систем могао успjешно да се носи са легализациjом било коjе дроге мора бити посложен у смислу већ постоjећег снажног система коjи одговара на употребу дроге, а то jе свакако изазов код нас. Ово jе проблематика о коjоj риjеч треба да да струка, укључуjући и диjалог свих оних коjи могу дати допринос реалниjем сагледавању тог питања. Наравно, неопходно jе и да се чуjе мишљење ресорних министарстава здравља и пољопривреде. Сматрамо да jе потребно да се око овог и сличних питања отвори jавна дискусиjа, jер нема разлога да се овакве теме "држе под тепихом" – каже Челановић.
Из осталих политичких субјеката нису хтјели да коментаришу иницијативу за легализацију марихуане.