Na današnjoj sjednici Savjeta, koja je nastavak prethodne koja je prekinuta, trebalo bi da se raspravlja i o smjeni Lazarevića.
Milatović je juče novinarima u Danilovgradu rekao da na sjednicu nije pozvao ministra odbrane Dragana Krapovića, kao ni Lazarevića. Prema njegovim riječima, Krapović je svojim postupanjem diskvalifikovao sebe u smislu daljih poziva da prisustvuje sjednicama Savjeta.
– Na sjednici ću tražiti da se donese odluka kojom ćemo narediti ministru odbrane da vrati pune ingerencije načelniku generalštaba. Imamo načelnika do juna naredne godine i on mora da predstavlja državu u zemlji i inostranstvu. Očekujem da druga dva člana Savjeta postupe prema zakonima i Ustavu Crne Gore – izjavio je Milatović.
Nedugo nakon ove izjave predsjednika države, oglasio se i Krapović, koji tvrdi da Savjet za bezbjednost i odbranu nema ingerencije da izdaje bilo kakve naredbe ministru odbrane, niti da se miješa u operativna pitanja VCG.
– Predsjedniče Milatoviću, pokušaji zloupotrebe Savjeta kako biste "disciplinovali" ministre koji vam politički ne odgovaraju nijesu samo pravno neutemeljeni, već su i opasni po demokratske procese u zemlji – poručio je Krapović.
Oglasili su se kasno sinoć i iz Vlade poručujući da bi sjednicu Savjeta trebalo nastaviti u istom formatu. Poručili su da bi bilo značajno prisustvo generala Lazarevića u cilju donošenja odgovornih odluka.
Sukob u vojnom vrhu nije dobio epilog ni na posljednjoj sjednici Savjeta za odbranu i bezbjednost, koja je pauzirana. Rad Savjeta za odbranu i bezbjednost zvanično je pauziran 11. oktobra. Prema ranijim najavama, general Zoran Lazarević je trebalo da bude smijenjen s čelne pozicije u VCG, ali Milatović to nije podržao.
Krapović je još na sjednici Savjeta održanoj 28. avgusta insistirao na tome da Lazarević bude smijenjen, tvrdeći da je neophodno podmlađivanje vojnog kadra, što za Milatovića nije bio dovoljno čvrst razlog za razrješenje. Tada je pominjano da bi na čelo generalštaba trebalo da bude izabran pukovnik Miodrag Vuksanović, trenutno predstavnik Crne Gore pri NATO Savezničkoj komandi u Monsu.
Krapović je u više navrata tražio smjenu Lazarevića, ali za to nije dobio podršku svih članova Savjeta.
Sukob u vojnom vrhu obilježile su i uzajamne prijave pravosudnim organima zbog navodnih zloupotreba i diskriminacije.
U međuvremenu je došlo do direktne konfrontacije na relaciji ministar odbrane – načelnik generalštaba. Krapović je zabranio komunikaciju zaposlenih u Ministarstvu odbrane sa službenicima kabineta predsjednika države, Vlade i Skupštine bez njegovog odobrenja, a potom je načelniku generalštaba zabranio aktivnosti u inostranstvu, o čemu je Lazarević pismom obavijestio članove Savjeta za bezbjednost i odbranu.
Н.С.– М.В – М.М.К.