Државни секретар Министарства унутрашњих послова (МУП) Зоран Миљанић казао је за "Дан" да дио полицијског АФИС система нема потпуну функционалност, јер се она не може обезбиједити без подршке произвођача. Објашњава да се то односи на податке од значаја за полицију.
АФИС систем треба да смањи могућност издавања дуплих личних карата, односно постојање "дуплих идентитета". Према ранијем рјешењу МУП-а издатог на захтјев МАНС-а који је тражио податке о овој јавној набавци, а у које је "Дан" имао увид, навдено је да нема података о овој јавној набавци. Цивилни АФИС систем, коjи треба да сприjечи "дупли идентитет", а тиме и могућност вишеструког гласања на изборима, испоручен jе jош 2016. године МУП-у, док је уговор о његовој набавци потписан годину раније.
– Што се тиче подржавања АФИС система, коjи се састоjи из два сегмента, полициjски и цивилни дио, ситуациjа jе следећа: Служба за информационо комуникационе технологиjе, информациону безбjедност и системе техничког надзора задужена je за одржавање АФИС система. Дио система коjи се односи на полициjски АФИС тренутно нема потпуну функционалност, jер нијесмо у могућности да je обезбиjедимо без подршке произвођача система. Дио система коjи се односи на цивилни АФИС, у потпуно је функционалном стању – казао је Миљанић.
Говорећи о документацији за ову јавну набавку, Миљанић тврди да се комплетна документациjа налази у Министарству унутрашњих послова.
– Набавка АФИС система jе спроведена као повjерљива набавка 2015. године, након чега jе степен таjности продужен 2017. на jош двиjе године. Од 2019. године ниjе продужаван степен таjности за предметни систем. Почетком ове године започета jе процедура набавке за одржавање АФИС система због истека рока за подршку од три године. Она ниjе степенована степеном таjности података, али ниjе резултирала склапањем уговора, jер ниjе достављена понуда у преговарачком поступку – наводи Миљанић.
Коментаришући раније рјешење МУП-а о документацији за набавку АФИС система, руководилац Стручног тијела Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу Вања Ћаловић Марковић казала је у изјави за "Дан" да су, захваљуjући накарадном Закону о архивскоj грађи, државни органи сами прописивали рокове чувања већине података, укључуjући и информациjе коjе се односе на jавне набавке.
– Након само неколико година бивша власт jе уништавала броjне доказе коруптивних послова, покриваjући се тим законом. Нериjетко су та документа прво проглашавали таjним, а затим их уништавали. Такав jе примjер и овог тендера МУП-а, гдjе су уништени подаци о набавци коjа jе била проглашена таjном и чиjи детаљи су, упркос судским пресудама, скривани од jавности – рекла је раније Ћаловић Марковић.