Министарство jавне управе, дигиталног друштва и медиjа обезбиjедило jе 142 хиљаде еура за помоћ медиjима, у складу са економским последицама изазваним пандемиjом ЦОВИД-19, са циљем оснаживања медиjа коjи играjу кључну улогу у спречавању ширења дезинформациjа и говора мржње.
То jе, како наводе, предвиђено Информациjом о додjели помоћи медиjима у складу са економским последицама изазваним пандемиjом ковид-19, коjу jе на приjедлог Министарства jавне управе, дигиталног друштва и медиjа усвоjила Влада.
- Како би се скренула пажња на изазове коjи се односе на ширење дезинформациjа и говора мржње, а при том оснажили медиjи у препознавању и сузбиjању истих, Министарство jавне управе, дигиталног друштва и медиjа, односно Влада Црне Горе, предузела jе додатне мjере у циљу помоћи медиjима.
Jавни конкурс за медиjе, на коjем ће 60 хиљада еура бити опредиjељено jе за штампане медиjе, а 82 хиљаде еура за интернетске публикациjе, биће расписан средином марта.
- Приступање Црне Горе Европскоj униjи представља jедан од наjважниjих циљева, а важну улогу у остваривању тог циља имаjу медиjи као наjбитниjи комуникациони канал. Задатак свих медиjа jесте да обjективно и непристрасно извjештаваjу/информишу грађане о свим битним дешавањима у земљи - наводи се у документу.
Из Привредне коморе истичу да је неопходно да подигнемо свијjест о потреби провjере информациjа како конзумената, с jедне стране, али и од медиjа и организациjа коjи креираjу информациjе, с друге стране, како би jавност имала тачне, правовремене и квалитетне информациjе о стварима коjе су важне за доношење одређених одлука сваког поjединца.
- У ери непоузданих информациjа и ширења говора мржње, обjављивање непровjерених и нетачних виjести/информациjа може да остави дуготраjне последице не само на поjединца већ на друштво у цjелини - казали су из ПКЦГ.
Глобална криза изазвана пандемиjом ЦОВИД-19, али и политичка ситуациjа у Европи, оставила jе незанемарљиве последице на цjелокупну привреду како у свиjету тако и у Црноj Гори.
Медиjи, као основно и наjмоћниjе средство комуникациjе, играjу кључну улогу у спрjечавању ширења дезинформациjа и говора мржње када говоримо не само о ковид -19 пандемиjи, већ и општоj политичкоj ситуациjи и поштовању људских права.
- Због свега наведеног сматрамо да jе потребно да кроз активну и снажну едукациjу грађана али и поjединих медиjа подигнемо ниво свиjести о значаjу препознавања неистинитих информациjа, односно дезинформациjа и ширења говора мржње, стереотипа и дискриминаторних пракси. Сви медиjи у црногорском друштву функционишу с отежаном одрживошћу. Кључни изазови медиjске заjеднице су слабљење маркетиншког тржишта, нелоjална конкуренциjа, видно смањен обим оглашавања, недовољне плате медиjским радницима и сл., коjи су у значаjноj мjери изазвани пандемиjом коронавируса - истакли су из ПКЦГ.