
– Kada se završe izbori, a Ustavni sud kao krajnja sudska instanca ne rješava izborne sporove, onda se time obesmišljavaju izbori i njihovi rezultati. Meni je ova situacija veliko čudo; u moje vrijeme imali smo kratke rokove za izborne žalbe. Kada Ustavni sud dobije izbornu žalbu, to je znak da je hitan spor. Ali, izgleda da postoji propis koji to drugačije reguliše. U moje vrijeme, kada bismo dobijali izbornu žalbu, reagovali smo po hitnom postupku. Sada vidim da roka nema i da Ustavni sud to može da drži unedogled. Neko je, čini mi se, propustio da u propisu reguliše to pitanje kako je bilo ranije. Ovo za mene predstavlja najstrašniju opstrukciju čitavog izbornog procesa. Sada Ustavni sud može izborne žalbe da proučava danima i noćima. Mi smo radili svojevremeno dan i noć, sve sudije, savjetnici... kako bismo ispoštovali rokove. Sada mogu da to proučavaju unedogled. To je u njihovu korist, a na štetu građana, ili birača. Propis koji to omogućuje je naopak i namješten da se obesmisle izbori – izričit je Mitrić.
Ustavni sud je proteklog četvrtka razmatrao samo tri od 17 izbornih žalbi podnijetih na izborne procese u Podgorici i Kotoru.
Taj sud je poslednja instanca na nacionalnom nivou koja pruža zaštitu izbornog prava i kreira praksu za sve buduće istovjetne slučajeve, kako bi njegove odluke služile kao temelj pravne sigurnosti i jedinstvenih pravila izbornog postupka, a ne za eventualne opstrukcije u izbornom postupku, kazali su nam ranije iz Ustavnog suda. Iz te institucije poručuju da nepostojanje roka za dostavljanje izborne žalbe nadležnoj izbornoj komisiji ne predstavlja pravnu prazninu.
Ustavni sud se još nije izjasnio po izbornim žalbama podnijetim zbog izbornih procesa u Podgorici i Kotoru, kojih je sada ukupno 14, zbog čega konačni rezultati izbora ne mogu da budu proglašeni.
– Bilo bi neozbiljno dostavljanje izborne žalbe nadležnoj izbornoj komisiji po automatizmu, nakon što bude predata Ustavnom sudu, jer bi nastupili veoma kratki rokovi unutar kojih Ustavni sud ne bi imao dovoljno vremena za ozbiljnu analizu i mogućnost greške koja ne bi bila podložna korekciji bila bi neminovna – pravdali su ranije predugo čekanje na odluke iz US.
Iz NVO sektora ranije su ocijenili kao nedopustivo da Ustavni sud koristi pravnu prazninu i prolongira donošenje odluke po izbornim žalbama. Iz US tvrde da to nije tako. Objašnjavaju da su postupak i rokovi postupanja Ustavnog suda u izbornom postupku uređeni Zakonom o Ustavnom sudu Crne Gore.
– Ustavni sud je posljednja instanca na nacionalnom nivou koja pruža zaštitu izbornog prava i kreira praksu za sve buduće istovjetne slučajeve, kako bi njegove odluke služile kao temelj pravne sigurnosti i jedinstvenih pravila izbornog postupka, a ne za eventualne opstrukcije u izbornom postupku – naveli su iz Ustavnog suda.
Коментари (1)
Оставите свој коментар