Иако је број жена које оболијевају и умиру од рака дојке у Црној Гори у порасту протеклих година, већина здравствених установ, октобар – мјесец борбе против опаке болести – дочекује без дигиталне мамографе који би омогућили превентивне прегледе (скриниге) у већем броју градова. Према подацима Института за јавно здравље годишње од рака дојке оболи око 450 жена, а умре 80. У Извјештају о реализацији програма за контролу и превенцију незаразаних болести и извјештају о ревизији Државне ревизорске институције, констатовано је да дигитални мамограф постоји само у Клиничком центру Црне Горе (КЦЦГ) а одскоро је набављен и у Дому здравља Подгорица, због чега превентивни прегледи могу бити организовани за дио жена узраста од 50 до 69 година.
– У разговору са овлашћеним особама у Институту за jавно здравље поjашњено jе да се од првобитног концепта спровођења скрининга рака доjке на териториjи циjеле Црне Горе одустало након детаљне анализе стања техничке опреме, односно свих аналогних мамографских апарата инсталираних по здравственим установама. Како стање расположиве опреме и квалитет снимака на истим ниjе био задовољаваjући одлучено jе да се мамографска снимања обаве на дигиталном мамографу, коjи jе инсталиран у просториjама старе Клинике за онкологиjу Клиничког центра Црне Горе. Из тог разлога jе одлучено да се у Програм скрининга укључе жене циљне популациjе из Подгорице и jош три општине коjе су наjближе Подгорици, тj. Даниловграда, Цетиња и Колашина, коjе су организованим превозом довожене у Клинички центар Црне Горе, гдjе jе обављано снимање на дигиталном мамографу – наводи се у изјештају ДРИ.
Према подаицима Института ниjе израђен ни регистар за скрининг рака доjке, који је предвиђен Националним програмом за контролу рака и Националним програмом за рано откривање рака доjке.
– Регистар за скрининг jе неопходан како би омогућио адекватно праћење испитаница; Скринингом за рано откривање рака доjке ниjе обухваћена циљна група жена од 40 до 69 година, како jе дефинисано Националним програмом за рано откривање рака доjке, већ група жена од 50 до 69 година на основу извjештаjа из Института за jавно здравље Црне Горе; Национално истраживање о стању здравља становништва Црне Горе ниjе спроведено (информациjа Министарства здравља). Ово истраживање jе било предвиђено да се спроводи сваких пет година Стратегиjом за превенциjу и контролу хроничних незаразних болести као и Акционим планом за спровођење Програма за превенциjу незаразних болести у Црноj Гори за период 2019–2020. година. Ниjе било формирано Координационо тиjело за организациjу, стручно праћење и контролу квалитета програма мамографског скрининга као ни Национална канцелариjа за контролу и превенциjу незаразних болести при Министарству здравља (информациjа Министраства здравља) – наводи се извјештају.