/ -FOTO: PROFIMEDIA
11/10/2022 u 06:33 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Mjesecima ne znaju šta je uzrok zaraze žuticom

Najveći broj oboljeljih nastanjen je u opštini Herceg Novi (22), zatim slijede Кotor (4), Tivat, Budva i Nikšić (po dva oboljela), jedan oboljeli je iz Podgorice, a obolio je i jedan strani državljanin

Iz Instituta za javno zdravlje "Danu" je saopšteno da su od početka godine registrovali 34 infekcije virusom hepatitis A, odnosno žuticom i da je oboljenje potvrđeno u šest gradova.

Ističu i da je istraživanje hepatitisa A u toku te da su inspekcije u više navrata izlazile na teren.

Prema podacima iz kotorske bolnice, u toj ustanovi se liječi šest pacijenata.

– Od 1. januara 2022. godine, zaključno sa 10. oktobrom 2022. godine, u Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG) su stigle 34 pojedinačne prijave obolijevanja od hepatitisa A. U istom vremenskom periodu su stigle i dvije prijave epidemije obolijevanja od hepatitisa A; jedna iz Higijensko epidemiološke službe Doma zdravlja Herceg Novi na dan 14.9.2022. godine, a druga iz HES Doma zdravlja Кotor na dan 15.9.2022. godine. Prva pojedinačna prijava obolijevanja od hepatitisa A je u Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti IJZCG stigla 21. jula 2022. godine, a poslednja 8. oktobra 2022. godine. Analizom geografske distribucije oboljelih se zaključuje da je najveći broj oboljelih nastanjen u Opštini Herceg Novi (22), zatim slijede Кotor (4), Tivat, Budva i Nikšić (po dva oboljela), jedan oboljeli je iz Podgorice, a obolio je i jedan strani državljanin. Svi slučajevi su u vezi sa epidemijama u Herceg Novom. Istraživanje epidemije hepatitisa A je u toku. Izvor od kog je potekla epidemija, i pored opsežnih ispitivanja, još uvijek nije otkriven. Međutim, treba imati u vidu da se u najvećem broju slučajeva (kod epidemija hepatitisa A širom svijeta), i pored iscrpnog istraživanja epidemije ostane bez odgovora na pitanje šta je bio izvor infekcije – ističu iz Instituta.

Obolijevaju i djeca i odrasli

Na pitanje da li postoji bojazan da se epidemija raširi i ugrozi ostale gradove, navode da službe sprovode mjere prevencije.

– Lokalne higijensko epidemiološke službe sprovode sve mjere za prevenciju daljeg obolijevanja i suzbijanja širenja epidemije. Preporuke koje se tiču ponašanja i postupanja tokom nastale situacije su dostavljene na sve potrebne adrese. Iako je hepatitis A bolest tipična za obolijevanje u dječjoj dobi, u pomenutom vremenskom periodu su zabilježena dva obolijevanja u dječijem uzrastu, kod djece uzrasta 11 i 9 godina. Sve ostale oboljele osobe su bile između 20 i 65 godina. Pritom je u dobnoj grupi od 20 do 39 godina registrovano 25 oboljelih, dok je njih 7 registrovano u dobnoj grupi od 40 do 65 godina starosti – kažu iz IJZ.

Iz Instituta navode da su timovi u čijem sastavu su bili predstavnici lokalne higijensko-epidemiološke službe domova zdravlja Herceg Novi i Кotor, zatim predstavnici Uprave za inspekcijske poslove, u više navrata izlazili na teren.

– Takođe, dana 28.9.2022. predstavnici IJZCG su u saradnji sa predstavnicima Uprave za bezbjednost hrane i fitosanitarne poslove i HES DZ Herceg Novi izašli na teren, izuzeti su uzorci hrane i vode sa rizičnih tačaka i poslati su u referentnu laboratoriju u regionu. Treba napomenuti da je ovo "bolest prljavih ruku" i najčešći put prenosa infektivnog agensa je feko-oralni. Virus hepatitisa A ulazi kroz gastrointestinalni sistem čovjeka gdje se iz sluznice crijeva krvlju širi do jetre. U jetrenim ćelijama dolazi do umnožavanja virusa. U tom stadijumu virus se izlučuje stolicom van organizma. Nakon što dospije u spoljašnju sredinu, neadekvatnim higijenskim postupanjem, preko prljavih ruku se virus može unijeti u organizam osjetljive osobe. Čest izvor infekcije su kontaminirana hrana (sirovo voće i povrće, školjke koje se uzgajaju u zagađenoj vodi, a nisu dovoljno termički obrađene) i kontaminirana voda za piće ili led. Bolest se može proširiti i bliskim kontaktom sa zaraženom osobom. Sumnja se da je u aktuelnoj epidemiji HAV u CG upravo ovaj put prenosa infektivnog agensa doveo do grupisanja oboljelih – kažu iz Instituta.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 05:48