To se odnosi na poreske olakšice za mlade preduzetnike do 35 godina, konkretno na subvenicionisanje odnosno oslobađanje od lokalnih nameta.
Uroš Bulatović, predsjednik Unije mladih preduzetnika Crne Gore, u čijem je sastavu Preduzetnički klub Kolašin, ocijenio je da je jedan od gorućih problema opštine Kolašin iseljavanje mladih, djelimično prouzrokovano visokom stopom nezaposlenosti, nemogućnošću profesionalnog usavršavanja i ostvarivanja što će dugoročno rezultirati starenjem radne snage i nedostatkom iste, a samim tim i usporiti ekonomski rast i razvoj opštine.
Potpredsjednik opštine Kolašin Vasilije Ivanović istakao je da Opština radi na stvaranju podsticajnog okruženja za razvoj preduzetništva i da će mladi uvijek imati podršku pri samozapošljavaju, navodeći i programe podrške razvoju kao i opredijeljena budžetska sredstva, kako bi se osnažili mladi a samim tim i zadržali u Kolašinu.
Koordinatorka Preduzetničkog kluba Kolašin Kristina Tomović pohvalila je korektan odnos Opštine prema aktivnostima koje Klub sprovodi, ističući da Kolašin kao manja opština, ali sa velikim prirodnim bogatstvom, dobrim geografskim položajem i podsticajnom lokalnom politikom razvoja preduzetništva, može postati centar preduzetništva mladih, ulažući u ideje koje su brzorastuće sa tendencijom da postanu dominantne na trzištu. Kako bi održao korak sa ostatkom razvijenog svijeta, zadržali mlade i podstakli ih na samozapošljavanje neophodno je preduzeti konkretne korake, što su mladi preduzetnici/ce i učinili podnošenjem Inicijative.
Ukidanje lokalnih poreza, odnosno oslobaðanje prireza za sve mlade preduzetnike/ce koji razvijaju sopstveno poslovanje na teritoriji opštine Kolašin, prokomentarisao je i Vuk Vuković, sekretar za finansijeopštine Kolašin, inicirajući formiranje radne grupe kako bi se uradila detaljna analiza predmetne inicijative uz konkretne kriterijume i ograničenja, a koja bi kasnije bila upućena na dalju poceduru.
Iz Unije mladih preduzetnika smatraju da će se implementacijom Inicijative drastično smanjiti ulazna barijera za otvaranje sopstvenog preduzeća a Opštini omogućiti dugoročne benefite i profit kada preduzeće postane profitabilno. Nadalje, dugoročno će se zadržati mladi u opštini jer će im biti olakšano poslovanje u Crnoj Gori, a i dovešće do smanjenje sive ekonomije jer će ovakva fiskalna politika dati podsticaj mladima koji rade na sivom tržištu da se zvanično registruju, i propisno obavljaju svoje poslovanje.
Preduzetnički klub Kolašin je pokrenut u saradnji sa UMPCG i Opštine Kolašin. Osim Kolašina Preduzetnički klubovi su pokrenuti u sljedećim opštinama: Tuzi, Bar, Kotor i Danilovgrad, koji će takođe iznijeti po jednu Inicijativu koja će doprinijeti boljem položaju mladih preduzetnika/ca.
Osnivanje Preduzetničkih klubova je podržano kroz program „Podržani=Osnaženi“ (FSTP-For Support To emPowerment), koji realizuje Fond za aktivno građanstvo - fAKT, u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske, uz finansijsku podršku Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave.