Sekulić i Đukanović / - DUSKO MILJANIC
02/02/2024 u 08:55 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

MZ i UNDP rade na razvoju sistema za praćenje i evidenciju ljekova

Sistem će pružiti mehanizam kontrole, ali i bolji uvid u zdravlje građana, njihove navike, kazao je Luka Đukanović iz Ministarstva zdravlja

Ministarstvo zdravlja (MZ) i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) rade na Sistemu za praćenje i evidenciju farmaceutskih proizvoda, kojim će se spriječiti ulazak falsifikovanih ljekova u legalne tokove snabdijevanja, saopšteno je iz MMZ.

Ovaj sistem takođe omogućiti i uvid u podatke i navike pacijenata i pacijentkinja, te olakšati donošenje odluka usmjerenih na zdravstvenu zaštitu i utvrđivanje generalnog zdravstvenog stanja nacije, ističe se u saopštenju.

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Aleksandar Sekulić istakao je partnerstvo UNDP-a i Ministarstva zdravlja u oblasti digitalizacije sistema zdravstvene zaštite, te ocijenio da dugogodišnja implementacija projekta daje značajne rezultate, čini sistem efikasnijim, a sve u cilju boljeg zdravlja i zaštite građanki i građana Crne Gore.

Prema riječima Luke Đukanovića, generalnog direktora Direktorata za projekte, inovacije i zdravstveni turizam u Ministarstvu zdravlja, budući sistem pružiće važan mehanizam kontrole, ali i što je važnije, pružiće bolji uvid u zdravlje građana, njihove navike i tako pomoći donosiocima odluka da donose bolje i kvalitetnije politike u oblasti zdravstva.

- Planirani sistem za praćenje i evidenciju farmaceutskih proizvoda obezbijediće razmjenu podataka između registara relevantnih aktera u sistemu, što će osigurati bezbjednost ljekova. Dodatno, stalnom razmjenom podataka biće omogućeno proaktivno upravljanje stanjem ljekova, u smislu automatskih obavještavanja o njihovom deficitu, ali i boljeg planiranja budžeta za nabavku ljekova i medicinskih sredstava - ističe se u saopštenju.

Dugoročno, ovaj sistem će pružiti bolju analitiku potrošnje po više važnih parametara, što će dodatno osnažiti Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje za kreiranje politika zasnovanih na preciznim i ažurnim podacima.

To je poručeno na sastanku predstavnika Ministarstva i UNDP-a održanom povodom izrade i implementacije sistema za praćenje i evidenciju farmaceutskih proizvoda (Track&Trace), a kome su prisustvovali predstavnici institucija zdravstvenog sistema, uprave, kao i veledrogerija. Sastanak je dio projekta Jačanje sistema zdravstva u Crnoj Gori.

Ministarstvo zdravlja i UNDP su tokom prethodnih mjeseci, uz konsultantsku podršku, intenzivno radili na ispunjenju preduslova za razvoj Track&Trace sistema.

Kako je količina falsifikovanih lijekova na svjetskom tržištu rasla iz godine u godinu, Evropski parlament i Evropska komisija su još 2011. godine usvojili Direktivu o falsifikovanim lijekovima, koja je stupila na snagu u februaru 2019. godine. Ova Direktiva obavezuje sve učesnike lanca snabdijevanja ljekovima da uvedu sigurnosna obilježja, koja u praksi znače da će svaki pojedini serijski broj kutijice ljekova koji se izdaju na recept, pa tako i u budućnosti i u Crnoj Gori, biti unesen i dostupan u Evropskom sistemu za provjeru autentičnosti lijekova, kao i u nacionalnoj bazi podataka. Ovo će omogućiti provjeru porijekla i autentičnosti lijeka u svakom trenutku.

Imajući u vidu činjenicu da je Crna Gora kandidat za članstvo u EU koju slijeduje obaveza da se pridruži Evropskom sistemu za verifikaciju ljekova, Ministarstvo zdravlja i UNDP u Crnoj Gori pokrenuli su aktivnosti na razvoju i implementaciji Track&Trace nacionalnog sistema.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 01:24