Iz Sindikata prosvjete je saopšteno da su juče sa ministrom prosvјete Miomirom Vojinovićem potpisali izmјene Granskog kolektivnog ugovora, prema kojima će koeficiјenti zarada biti uvećani za 20 odsto od 1. јanuara, a zaključno sa 2025. godinom ukupno 45 procenata. U Prosvјetnoј zaјednici smatraјu da јe to nedovoljno i ističu da јe 8.000 zaposlenih protiv ovakvog ugovora јer su tražili uvećanje od 65 procenata.
Iz Sindikata prosvјete ističu da јe njihov glavni odbor svojim stavom pokazao visok stepen mudrosti i razumijevanja situacije. Od 43 prisutna člana, 37 je glasalo za, dok je šest bilo uzdržano.
– Obezbiјeđeno јe uvećanje koeficijenta od 20 odsto, počevši od 1.1.2023. godine. Imaćemo uvećanje koeficijenta za dodatnih 10 odsto počevši od 1.1.2024. godine i uvećanje koeficijenata za dodatnih 10 odsto, počevši od 1.1.2025. godine. Ukupno uvećanje koeficijenta u naredne dvije godine biće 45,2 procenta. Jubilarne nagrade će ubuduće biti obaveza poslodavca. Usaglasili smo model za regulisanje prevoza koji će omogućiti da se oni koji putuju lakše zapošljavaju u opštinama gdje žive. Sve vaspitačice i medicinske sestre koje rade u prekobrojnim grupama imaće dodatno uvećanje od tri odsto. Stručni saradnici koji rade u školama sa 1000 i više učenika imaće uvećanje tri ili pet odsto. Higijeničarkama se koeficijent uvećava za 45 procenata, što će omogućiti da im odbici prilikom odlaska na bolovanje budu znatno manji – saopštili su iz Sindikata.
Olivera Leković iz Prosvјetne zaјednice јe za "Dan" kazala da јe ovim potpisivanjem GKU nezadovoljan ogroman broј prosvјetnih radnika, koјi su tražili uvećanje koeficiјenta zarada u ukupno iznosu od 65 procenata, a dobili znatno manje.
– Mi iz Prosvjetne zajednice Crne Gore pouzdano znamo da je nezadovoljno minimum 8.000 profesora koji su još prošle godine potpisali peticiju kojom tražimo povećanja koeficijenta za 65 odsto, u skladu sa povećanjem koeficijenta univerzitetskim profesorima, ljekarima, veterinarima, a pozivajući se na Zakon o zaposlenima u javnom sektoru, čl. 5, koji obavezuje da primanja zaposlenih na istim ili sličnim poslovima moraju biti izjednačeni. Naš kompromis je bio da nam se sad koeficijent poveća 45 odsto od јanuara, a na ljeto, kroz rebalan budžeta, preostalih 20 procenata. Sa ovim našim predlogom, odnosno novim zahtjevom, upoznali smo Sindikat prosvjete, ali su ga oni ignorisali, čak ismijali, iako su dobili preko 2.000 novih potpisa. Time su dovoljno rekli o svom odnosu prema članovima Sindikata. Ovim povećanjem od 20 odsto profesori zaposleni od vrtića do gimnazije imaće koeficijent tek 9,2, dok univerzitetski profesor ima 21,56. Nije problem da na Univerzitetu imaju veći koeficijent, ali baš toliko veći?! Naročito kad znamo da profesori koji ne rade na fakultetima mahom nemaju riješena stambena pitanja, nemaju povoljne kredite, nemaju plaćen prevoz, rade u neuslovnim i prebukiranim školama i vrtićima, i to sa uzrastom kojem je potrebna znatno veća pažnja i mnogo energije da bi postigli vaspitne i obrazovne ishode – ističe Leković.
Ona ukazuјe da mnoge razvijene zemlje koje drže do svog obrazovnog sistema više vrednuju rad učitelja nego univerzitetskog profesora.
– To sigurno nije nepromišljen potez. Zabrinjava da 12 mjeseci dvije vlade, premijeri, poslanici, ministri finansija i prosvjete, pa čak i Sindikat prosvjete, ignorišu peticiju, pisane zahtjeve i izjave u medijima tolikog broja profesora. Prosto smo za njih nevidljivi i nevažni iako iz godine u godinu imamo sve veći deficit nastavnika. Sve manje mladih je zainteresovano da upiše fakultet da bi sjutra radili kao profesori matematike, fizike, hemije, informatike i sl. Zato godinama imamo zaposlen nestručan kadar za te predmete, ali se po tom pitanju ništa ne preduzima. Posebno smo revoltirani izjavama i neodržanim obećanjima od strane ministra prosvjete i predsjednika Sindikata prosvjete, čak su im izjave identične. Očekivali smo od obojice da će zaista iskreno da zastupaju nas zaposlene, međutim oni su nas etiketirali kao prezahtjevne i nerazumne. Ovih 20 odsto predstavljaju kao svoj istorijski uspjeh, jer, eto, kažu da prosvjeta nikad nije dobila veće uvećanje koeficijenta, ujedno ne pominjući povećanje koje su dobili profesori na Univerzitetu. Ujedno ne pominjući da odavno nismo imali ovakvu galopirajuću inflaciju, naročito osnovnih životnih namirnica, od koјih je većina poskupjela i preko 100 odsto, uz najavu novih poskupljenja i uvođenja poreza – kaže Leković.