Pored članova Statutarnog i Nadzornog odbora na Kongresu je biran i predsjednik Sindikata na period od pet godina.
Događaju su, pored delegata Kongresa koji su došli iz svih gradova Crne Gore, prisustvovali i uvaženi gosti. Pored ministra javne uprave Maraša Dukaja, ispred Vlade Crne Gore prisustvovale su i državna sekretarka ministarstva finansija Jovana Nišavić i direktorica Direktorata Snežana Mugoša.
Kongresu su, pored predsjednika Granskih sindikata iz Crne Gore, prisustvovali i predsjednici, odnosno predstavnici granskih sindikata uprava i pravosuđa Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Srbije.
Kongres je u radnom dijelu usvojio petogodišnje radne i finansijske izvještaje, kao i izmjene i dopune Statuta Sindikata uprave i pravosuđa.
Rakočević je iznio petogodišnji plan rada koji se u najkraćem sastojao u skorijim planovima prema sudskim procesima u vidu već aktivne kolektivne tužbe za nepoštovanje Granskog kolektivnog ugovora kao i potpuno garantovana naplata razlike u plati od januara ove godine, odnosno razlika po osnovu diskrimancije u odnosu na minimalnu zaradu koja je u primjeni od januara 2022 godine.
– U odnosu na već nekoliko donijetih pozitivnih presuda za naplatu prevoza od 2008. do 2015. godine, veoma je izvjesno da će se i ova prava radnika javne uprave realizovati – kazao je Rakočević.
U petogodišnjem planu rada Sindikata prezentovana je i ugovorom utemeljena Stambena zadruga Odgovornost, gdje se očekuje brzi početak realizacije rješavanja ovog važnog pitanja.
– Agenda rada sadrži i nastavak učešća u izradi i donošenju svih sistemskih i drugih važnih zakona koji dotiču materijalna i radna prava članstva Sindikata, kao što su Zakon o štrajku, Zakon o zaradama, Zakon o radu i drugi važni zakoni – kazao je Rakočević.
Poseban akcenat je stavljen na donošenje novog Zakona o sindikatima, koji će konašno urediti funkcionisanje ove potpuno anarhične oblasti nad kojom ni država nema nikakav monitoring i kontrolu.
Formiranje treće sindikalne centrale
Jedan od najvažnijih prezentovanih planova je definitivno inicijativa za formiranje treće sindikalne centrale na nivou Crne Gore, čije je formiranje, kako je zaključeno, neophodno, a sa sobom će donijeti i reformu sindikalnog pokreta u državi.
Kako je konstatovano, dosadašnje glavni činioci sindikalnog pokreta nisu ni približno na potrebnom nivou postojanja, prvenstveno jer sa sobom nose teret ogromnog nerada i nezainteresovanosti, prožetog pojedinačnim većim ili manjim zloupotrebama i interesima. Takođe, planarano je i pokretanje krivičnih, odnosno sudskih procesa protiv pojedinaca iz Saveza sindikata i izvršne vlasti kao prvi korak u sređivanju stanja u oblasti sindikalnog djelovanja.