Ilustracija / Foto: SHUTTERSTOCK
25/02/2024 u 13:53 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Opasna sintetička droga osvaja evropsko tržište: Smrtonosni "sladoled" ubija moždane ćelije

Tokom 2021. godine u Crnoj Gori zabilježen je jedan slučaj pojave 3-MMC, radilo se o pošiljci od oko 25 grama koju je državljanin Francuske naručio preko Interneta i koju su službenici za borbu protiv droga zaplijenili od njega, saopšteno nam je iz Uprave policije

Smrtonosna sintetička droga 3-MMC, poznata i po imenu "sladoled", već nekoliko godina je prisutna na evropskom tržištu, ali je, sudeći po izvještajima, u poslednje vrijeme sve popularnija i u zemljama u okruženju, a u našoj državi tokom 2021. godine zabilježen je jedan slučaj pojave 3-MMC.

U tom slučaju, kako je za "Dan" saopšteno iz Uprave policije, radilo se o pošiljci od oko 25 grama koju je državljanin Francuske naručio preko Interneta i koju su službenici za borbu protiv droga zaplijenili od njega.

- 3-MMC je sintetički katinon koji se prati kao nova psihoaktivna supstanca kroz Sistem ranog upozorenja na nove psihoaktivne supstance Evropske unije od 2012. godine. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije poznati zdravstveni rizici uključuju povišenu tjelesnu temperaturu, visok krvni pritisak, glavobolju, napetost mišića, tremor i nemir. Potrebno je više istraživanja da bi se utvrdili dugoročni efekti, navode iz UP.

Ostali smo uskraćeni za odgovor Instituta za javno zdravlje o podacima kojima oni raspolažu, a tiču se upotrebe ovog narkotika u Crnoj Gori.

Iz NVO "Preporod", koja pomaže osobama koje imaju problema sa zavisnošću, članovima njihovih porodica i povratnicima sa liječenja, kazali su nam da se dosad u praksi nijesu susretali sa licima koja su konzumirala drogu "sladoled".

S obzirom na činjenicu da je u zemljama okruženja evidentirana upotreba ove sintetičke droge, teško je povjerovati da dileri nijesu prokrčili put i na crnogorsko tržište.

Mediji u regionu su prošle sedmice upozorili na opasnosti od sve rasprostranjenije upotrebe pomenute droge, naročito među mladima, navodeći da se upalio crveni alarm za policije na Balkanu.

Kako je prenio portal "24 sedam", "sladoled" je u Srbiju stigao 2021. godine, a već u oktobru te godine je stavljen na listu smrtonosnih narkotika. Ovaj narkotik postao je ogroman problem i u Sloveniji. U pitanju je sintetička droga koja uništava moždane funkcije i srce.

"Zombi" droga ubila dvije osobe u Sloveniji

U više navrata su stizala upozorenja i na sve širu upotrebu fentanila, takozvane "zombi" droge, među mladima u regionu. U Sloveniji su nedavno zabilježena dva slučaja predoziranja fentanilom, jakim opijatom sa smrtonosnim posledicama koji je preplavio SAD, a velikom brzinom se širi i Evropom. Fentanil je na ulice stigao iz zdravstvenih ustanova, gdje se legalno koristi prilikom ublažavanja bolova kod pacijenata s odmaklim stadijumima malignih bolesti. Po svom djelovanju je sličan morfijumu, ali je oko sto puta jači, zbog čega ga najviše koriste heroinski zavisnici. Sasvim mala količina ovog narkotika, svega dva miligrama, može dovesti do prestanka rada srca.

"Sladoled" je sintetička droga koja je strukturno blisko srodna sa drogom mefedron (4-MMC) i često se prodaje u kristalnom obliku ili finom bijelom prahu, a podsjeća na kokain. Pakuje se u obične plastične kesice ili u šarene industrijske ambalaže. Korisnici opisuju efekte droge kao slične onima sa MDMA i kokainom, ali intenzivnije, uz trajanje od šest do 20 sati.

Evropski negativni trendovi pokazali da "sladoled" u poslednje dvije godine nevjerovatnom brzinom osvaja tržište narkotika.

Upotreba droge 3-MMC sve je češća u noćnim izlascima i utrostručila se između 2020. i 2023. godine. Istraživači Instituta za zavisnost Trimbos sproveli su anketu u Holandiji među više od 7.000 ljudi od 16 i 35 godina, a svaka treća osoba je priznala da uzima "sladoled" i da tu drogu najčešće koriste jednom nedjeljno. Taj procenat je 2020. godine iznosio svega devet odsto. Procjenjuje se da je "sladoled" počeo da se koristi početkom 2012. godine.

Spada u kategoriju takozvanih hemikalija za istraživanje, tako da se vrlo malo zna o njegovim dugoročnim posledicama. Utvrđeno je da dovodi do povećanja krvnog pritiska i tjelesne temperature, da upotreba "sladoleda" dovodi do sušenja usta i širenja zenica, kao i da 3-MMC ubija možda ćelije. Uzimanje velikih doza izaziva konvulzije i napade slične epilepsiji, a mogu se javiti i problemi sa srčanim mišićem.

Upotreba "sladoleda" može imati ozbiljne posledice po zdravlje korisnika, uključujući oštećenje moždanih funkcija i srca. Zbog toga stručnjaci upozoravaju da je neophodno sprovesti edukativne kampanje i jačati kontrolu nad distribucijom pomenute droge kako bi se mladi zaštitili od pogubnih posledica konzumacije "sladoleda" i sličnih sintetičkih droga.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
08. april 2025 13:52