Свјетски медији брује да Европом бјесни епидемија која нема везе са коронавирусом. У питању је епидемија птичјег груипа, а стручњаци кажу да јој "краја нема на видику".
Орнитолог и еколог Дарко Савељић у разговору за Портал Дан упозорава да птичји грип сигурно постоји у Црној Гори и да треба бити јако опрезан.
- Тај вирус никад није ни нестао са планете земље. Када би анализирали дивље птице сигурно би се нашла нека која је вектор. Та птица живи са тим вирусом и не изгледа као обољела. То се може упоредити са човјеком који носи вирус херпеса у себи, али он се појави кад падне имунитет. На сличан начин и птице живе са тим вирусима, имуни систем им је доста јак и потискују га. Уколико би се десио неки помор или велика смртност на некој фарми, има разлога за панику- наводи Савељић.
Савељић појашњава да све модерне болести које су присутне у овом вијеку долазе из контакта са дивљим животињама и све су вирусне.
- Вирус САРС потиче од мајмуна, корона потиче како кажу стручњаци од слијепих мишева, тако да су и дивље и питоме животиње резервоари вируса. Птичји грип се чако се преноси на људе, од 2006. године је утврђен и никад није престао да буде актуелан- додаје он.
Савељић наводи да се сваке друге године јавља неки нови вирус, па смо птичји почели да занемарујемо.
- Он није неутралисан, лијек за њега није пронађен и само је питање времена када ће се појавити неки нови талас- истиче Савељић.
Како се заштити од птичјег грипа?
Без икаквог контакта са дивљим птицама и животињама. Вирус живи на планети и дивље животиње су еволуционо надрасле те вирусе и постале имуне.
Медији пишу да је епидемија птичјег грипа у Европи до сада најгора. Нови случајеви се откривају свакодневно и нису само дивље птице захваћене, Погођене земље се протежу од Финске до Фарских острваи Ирске, од Русије до Португала
Случајеви су такође пронађени у Kанади, Индији и Источној Азији.
Само у Њемачкој, 394 случаја откривена су код дивљих птица, укључујући патке, гуске, лабудове и галебове, а забиљежено је и 46 случајева на њемачким фармама.
Оно што додатно забрињава је да су откривени и случајеви међу сисарима, на примјер међу црвеним лисицама у Холандији и Финској, сивим фокама у Шведског, лучким фокама у Њемачкој и видрама у Финској.