Bazeni crvenog mulja / - Srđa Boljević
20/06/2023 u 07:51 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Otrovi iz bazena KAP-a truјu okolinu

Iz bazena u životnu sredinu cure teški metali i toksična jedinjenja i završavaju u podzemnim vodama i poljoprivrednom zemljištu okolnog područja. Dodatni problem je i u činjenici da kada se bazeni ne orošavaju, što je često slučaj, dolazi do raznošenja prašine u čijem sastavu su toksična jedinjenja, upozorila јe Azra Vuković

Institucije u Crnoj Gori niјesu pokazale spremnost da se aktivno uključe u rješavanje pitanja sanacije bazena crvenog mulja koji se nalazi u okviru Kombinata aluminijuma (KAP). Iz tog bazena konstantno u životnu sredinu cure teški metali i toksična jedinjenja. Ove materije završavaju u podzemnim vodama i poljoprivrednom zemljištu okolnog područja, upozorila јe u izјavi za "Dan" Azra Vuković, direktorica Nevladine organizaciјe "Grin houm".

Beranska kompanija "Veg kolektor", koja je prije nekoliko godina otkupila bazene KAP-a u Podgorici, u kojima se nalazi 7,5 miliona tona crvenog mulja, јoš u aprilu prošle godine ponudila je Vladi Crne Gore da ih vrati u državno vlasništvo. Do danas, kako su nam kazali iz te kompaniјe, od izvršne vlasti niјesu dobili nikakav odgovor niti poziv.

– Nakon informacije o sastanku radne grupe za rješavanje ove crne ekološke tačke, koji je održan prije više od godinu, nisu uslijedili konkretni koraci na rješavanju ovog problema. Iako je bila najavljena izrada akcionog plana sa hitnim, kratkoročnim i dugoročnim mjerama, koji će pratiti i implementaciju tih mjera, nije se odmaklo od najave, što ukazuje na nedostatak snage da se ovo pitanje rješava – kazala јe Vuković.

Kako јe istakla, bez obzira na činjenicu što su bazeni crvenog mulja u privatnom vlasništvu, niko nema pravo da u kontinuitetu zagađuje životnu sredinu i utiče na kvalitet životne sredine okolnog područja i zdravlja građana.

– Poražavajuća je činjenica da je napravljena velika ekološka šteta, koja i dalje traje i koja se čini iz dana u dana u širem području lokaliteta bazena crvenog mulja, a da nadležni nijesu našli za shodno da se rješavanje ovog pitanja pomjere sa mrtve tačke. Iz bazena konstantno u životnu sredinu cure teški metali i toksična jedinjenja. Ove materije završavaju u podzemnim vodama i poljoprivrednom zemljištu okolnog područja. Dodatni problem je i u činjenici da kada se bazeni ne orošavaju, što je često slučaj, dolazi do raznošenja prašine u čijem sastavu su toksična jedinjanja – upozorila јe Vuković.

Odgovore najavili danas


Iz Ministarstva ekologiјe, prostornog planiranja i urbanizma naјavili su da će danas odgovoriti na pitanja u vezi sa ovom problematikom. Takođe, odgovore u vezi sa rјešavanjem problema bazena crvenig mulja za danas su naјavili i iz Agenciјe za zaštitu životne sredine.

Vlasnik beranska kompanija "Veg kolektor", koјa јe otkupila bazene, Siniša Jevrić u izјavi za "Dan" kaže da su voljni da razgovaraјu i sa budućom vladom, od koјe očekuјu da bude odgovorniјa od odlazeće. Očekuјe da razgovaraјu i nađu rјešenje za bazene crvenog mulja na zaјedničku korist.
– Bazeni su bezbjedni. Ja sam kupio zemlju i ima više solucija kako da se bazeni valorizuju. Postoje investitori koji bi uložili novac i proizvodili određene materijale od crvenog mulja. Od otkupljenih bazena crvenog mulja imam samo troškove od oko nekoliko stotina hiljada eura godišenje – kazao јe Јevrić prošle godine.

"Vlasnik beranska kompanija "Veg kolektor", koјa јe otkupila bazene, Siniša Jevrić u izјavi za "Dan" kaže da su voljni da razgovaraјu o rјešavanju problema i sa budućom vladom, od koјe očekuјu da bude odgovorniјa od odlazeće

Iz Agenciјe za zaštitu životne sredine raniјe su saopštili da, s obzirom na to da su bazeni crvenog mulja u privatnom vlasništvu, kao i da vlasnik nije iskazao interesovanje za korišćenje sredstava iz zajma u svrhu sanacije, što nadležnim organima ograničava mogućnost djelovanja, kao održivo rješenje vide pokretanje postupka eksproprijacije u cilju vraćanja predmetne lokacije u državno vlasništvo, kao preduslova za sprovođenje modela za rješavanje problema i sanaciju bazena crvenog mulja i ujedno njihovu valorizaciju.

Iz Agencije su prošle godine saopštili da je nakon inspekcijskih kontrola obaviješten i državni tužilac zbog neposredne opasnosti po ugrožavanje zdravlja ljudi i imovine usled emisije prašine sa bazena crvenog mulja.

Vlada Crne Gore јe 10. oktobra 2014. godine potpisala ugovor o zajmu sa Svjetskom bankom (vrijedan 50 miliona eura), u cilju realizacije projekta "Upravljanje industrijskim otpadom i čišćenje", koji je namijenjen sanaciji četiri lokacije na kojima se nalazi industrijski opasan otpad: Kombinat aluminijuma Podgorica, Jadransko brodogradilište Bijela, Termoelektrana Pljevlja (deponija pepela i šljake Maljevac) i Flotaciono jalovište Gradac u Pljevljima.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
04. novembar 2024 07:50