Postojeći reciklažni centri ne radi punim kapacitetom / Foto: Deponija
03/10/2022 u 11:06 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Plastične kese odlaze na smetlište istorije

Državna komunalna inspekcija će imati glavni zadatak da kontroliše implementaciju lokalnih planova upravljanja komunalnim i neopasnim građevinskim otpadom, kažu iz ministarstva

Crna Gora će do kraja godine dobiti novi zakon o upravljanju otpadom, kojim će biti uspostavljena državna komunalna inspekcija, a biće zabranjena upotreba plastičnih kesa na prodajnim mjestima, saopšteno je "Danu" iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma. Ministarka Ana Novaković Đurović nedavno je najavila izradu sistemskog zakona za upravljanje otpadom, a iz njenog kabineta navode da je programom rada Vlade donošenje Zakona o upravljanju otpadom planirano za četvrti kvartal 2022. godine. Krajnji rok za donošenje ovog zakona na Vladi je kraj decembra 2022. godine, a zatim slijedi i usvajanje u Skupštini Crne Gore. Iz ministarstva ističu da pokušavaju da skrate ove rokove, kako bi pojedina zakonska rješenja što prije implementirali u praksi.

image

Ana Novaković Đurović

foto: URA

– Jedna od najznačajnijih promjena odnosi se na uvođenje Državne komunalne inspekcija koja će imati glavni zadatak da kontroliše implementaciju lokalnih planova upravljanja komunalnim i neopasnim građevinskim otpadom. Cijenimo da inspekcijskom nadzoru treba posvetiti posebnu pažnju, jer moramo konstatovati da u prethodnom periodu ovaj segment sistema upravljanja otpadom nije dao značajnije rezultate – kažu iz ministarstva.

”Crna Gora do kraja decembra dobija novi zakon o upravljanju otpadom kojim se uvodi državna komunalna inspekcija i niz drugih novina

Takođe, kako navode, veoma značajne promjene se odnose i na odredbe u dijelu proširene odgovornosti proizvođača, odnosno uvoznika proizvoda od kojih nastaje otpad.

– Da bi ovo bilo jasnije, samo da objasnimo da će u skladu sa rješenjima u novom Zakonu o upravljanju otpadom, a koja su usklađena sa EU direktivama u ovoj oblasti, proizvođači, odnosno uvoznici proizvoda (ambalaže, baterije i akumulatori, vozila, elektrike i elektronike, guma, jednokratne plastike i ribolovnog alata) biti u obavezi da kada ovi proizvodi postanu otpad organizuju i obezbijede finansijska sredstva za zbrinjavanje ovog otpada. Jedna od značajnih novina je i zabrana upotrebe plastičnih kesa na prodajnim mjestima. Oko ovog pitanja smo imali veliki broj sastanaka i konsultacija sa predstavnicima privrede i smatramo da smo donijeli dobra zakonska rješenja koja će u značajnoj mjeri smanjiti zagađenje u životnoj sredini – navode iz ministarstva.

Imamo četiri reciklažna centra, slabo rade, planirana još tri

Iz resora ekologije kažu da su trenutno u Crnoj Gori izgrađeni reciklažni centri u Podgorici, Herceg Novom, Kotoru i Žabljaku koji rade sa smanjenim kapacitetima, a najviše iz razloga što nije zaživjelo selektivno sakupljanje otpada.

– Iz ovoga zaključujemo da opštine moraju znatno veću pažnju da posvete izdvajanju otpada na izvoru, jer bez tih aktivnosti ne možemo doći do značajnijeg unapređenja u ovoj oblasti. Selektivno sakupljanje otpada je prvi segment u sistemu upravljanja otpadom i ako tu ne postavimo stvari kako treba imaćemo velike probleme. U skladu sa Državnim planom upravljanja otpadom, planira se otvaranje reciklažnih centara u okviru regionalnih centara za upravljanje otpadom i to u: Baru, Bijelom Polju i Nikšiću. Da napomenemo da je donošenje novog Državnog plana upravljanja otpadom predviđeno za četvrti kvartal ove godine i da će se u dijelu infrastrukture donositi rješenja u tijesnoj komunikaciji sa zainteresovanim stranama, posebno sa predstavnicima opština – navode iz ministarstva.

U kabinetu ministarke Novaković Đurović ističu da bez mnogo posvećenijeg angažmana svih aktera u sistemu upravljanja otpadom ne možemo doći do ostvarivanja veoma zahtijevnih ciljeva u ovoj oblasti.

– Ovdje, prije svega mislimo na opštine, inspekcijske organe, komunalna preduzeća, ali svakako i građane. Uz primjenu kaznenih i stimulativnih mjera, kao i edukaciju pomenutih aktera, možemo doći do opipljivijih rezultata u relativno kratkom periodu – kažu iz ministarstva.

Na pitanje možemo li očekivati da će Crna Gora uvesti otkup otpada, plastike, stakla i raznih metala, kako bi se država očistila od smeća u resoru zaduženom za ekološka pitanja kažu da je tu važnije uvođenje odgovornosti proizvođača.

– U vezi sa otkupom otpada, plastike, stakla i raznih metala veoma će važno biti uvođenje pomenute proširene odgovornosti proizvođača, odnosno uvoznika. Kao što smo naveli, proizvođači, odnosno uvoznici će biti finansijski odgovorni za uspostavljanje efikasnog sistema upravljanja otpadom. U tom smislu planiramo i donošenje podzakonskih akata na osnovu novog Zakona o upravljanju otpadom kojim ćemo definisati međusobne finansijske odnose između proizvođača, odnosno uvoznika i registrovanih sakupljača i obradivača kod Agencije za zaštitu životne sredine. Da napomenemo da trenutno imamo značajan broj pomenutih registrovanih privrednih društava, upravo za navedene vrste otpada – zaključuju u ministarstvu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

dobio ga na poklon
zadnji trzaji

vesso
This comment was minimized by the moderator on the site

Sve sto je dobijeno kradjom ili prevarom kratkog je vijeka. Ako nijesu brzo ce da shvate da su mogli i sa mnogo manje da prodju i da nastave zivot kakav dolikuje jednom gradjaninu. Njih jednostavno treba ogoljeti do gole koze i pustiti medju...

Sve sto je dobijeno kradjom ili prevarom kratkog je vijeka. Ako nijesu brzo ce da shvate da su mogli i sa mnogo manje da prodju i da nastave zivot kakav dolikuje jednom gradjaninu. Njih jednostavno treba ogoljeti do gole koze i pustiti medju narod. To bi im bila osuda.

Učitaj više
ZeljkoM
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
30. mart 2025 16:42