У сарадњи са компаниjама Градир Монтенегро и Тара Ресорсиз, као и Центром за екотоксиколошка испитивања, Министарство екологиjе jе покренуло проjекат рjешавања проблема рудничких вода на подручjу рудника Шупља стиjена, наводи се у саопштењу.
Рудничке воде одликуjу се веома неповољним хемиjским саставом - нискоj пХ вриjедности (3-3,5), као и виским концентрациjама jона гвожђа, мангана и алуминиjума. Воде из поменутих рудничких jама истучу на ширем простору данашњег рудника и уливаjу се Мjеденички поток, коjи се даље улива у риjеку Ћехотину. Поjава ових вода на површини последица jе вjековног jамског ископавања руде на овим подручjу, па умjесто кроз седимент, ове воде истичу из jама и загадjуjу Мjеденички поток, околно земљиште, а онда риjеку Ћехотину.
Како се наводи у саопштењу Министарства екологије, уз помоћ стручног консултанта BeinnAnOr Exploration Ltd, Joe Crummy, осмишљено jе идеjно рjешење коjе на одржив и економичан начин може да доведе до побољшања квалитета рудничких вода коjе, поред тога што утичу на квалитет воде риjеке Ћехотине, утичу и на квалитет околног земљишта коjе jе у контакту са њима.
За потребе проjектовања система за третман вода неопходно jе спровести експеримент током коjег ће се тестирати различити параметри, услови и конструкциони елементи у цуљу добиjања података неопходних за планирање и проjектовање система у пуноj величини, а коjи би требало да доведе до траjног рjешења овог проблема. С тим у вези, данас jе отпочела припремна фаза експеримента у ЦЕТИ-jу.
Читав експеримент ће пратити стручни тим Центра за екотоксиколошка истраживања, док ће се мjерење свих параметара обављати у специjализованим лабораториjима ове институциjе коjа функционише у систему државног еколошког кластера, закључено је у саопштењу.