- Na današnji dan važno je podsjetiti javnost i donosioce odluka da svi zajednički moramo djelovati i pronaći način da iskorijenimo sve oblike siromaštva, odnosno obezbijediti pomoć osobama koje žive na rubu egzistencije - kazali su u saopštenju.
Kako navode, podaci Monstata za 2023. godinu pokazuju da je stopa rizika od siromaštva u Crnoj Gori iznosila 20,1 odsto, što znači da je svaki peti građanin u riziku od siromaštva.
- Lica mlađa od 18 godina, kao i lica starosti od 18 do 24 godine najviše su izložena ovom riziku. Najveća stopa siromaštva zabilježena je na sjeveru zemlje – 34,2 odsto, dok je u južnom dijelu najniža – 11,6 odsto - rekli su u saopštenju.
Siromaštvo se, kako su ukazali, ne svodi samo na nedostatak osnovnih životnih namirnica koje su neophodne za preživljavanje, već i na nemogućnost pristupa obrazovnim, socijalnim, zdravstvenim i stambenim uslugama.
- Pokret Naprijed posebno ističe ulogu najveće humanitarne organizacije u Crnoj Gori – Crvenog krsta Crne Gore, ali i narodnih kuhinja pri opštinama, vjerskim i nevladinim organizacijama koje svakodnevno obezbjeđuju obroke za građane u stanju potrebe. Naročito je važno pomoći višečlanim porodicama, samohranim roditeljima, osobama sa invaliditetom, starijim osobama, pripadnicima romske i egipćanske populacije, izbjeglicama, itd - ističu u saopštenju.
Naglasili su da osnovni zadatak države mora biti pronalaženje sistemskih rješenja za ublažavanje socijalne isključenosti velikog broja građana u Crnoj Gori.
- Zbog toga, Pokret Naprijed poziva sve građane i nadležne institucije da pokažu maksimalnu solidarnost sa onima kojima je pomoć potrebna, što je osnovni preduslov za stvaranje pravednijeg društva u kojem niko neće biti zanemaren - zaključuju iz Pokreta Naprijed.