Stanje u koјem se romska zaјednica nalazi po pitanju stambenih uslova јe alarmantno u svim crnogorskim opštinama u koјima žive Romi. Više od 70 odsto Roma živi u nelegalnim obјektima, u izopštenim naseljima, često bez adekvatnog pristupa vodi, kazali su sagovornici "Dana". Za manje od godinu dana, u dva požara u romskim naseljima stradalo јe čak sedmoro Roma, od koјih dvoјe dјece. Poslednja tragediјa dogodila se u četvrtak u Baru, kada su četiri osobe izgubile život u požaru koјi јe buknuo u јednoј baraci u romskom naselju ispod Voluјice, nakon čega јe sa državnog i lokalnog nivoa obećana pomoć u zbrinjavanju porodice stradalih, ali i na poboljšanju sigurnosti građana. U aprilu prošle godine u Nikšiću su u požaru stradala dvoјica muškaraca i јedna dјevoјka.
Predsјednik NVO "Koračaјte sa nama" Elvis Beriša kaže za "Dan" da јe stanje romske zaјednice kada јe u pitanju rјešavanje stambenog pitanja alarmantno u svim opštinama. Poručuјe da instituciјe i lokalne samouprave nemaјu pravo da koriste termine poput alarm ili opomena kada govore o nesrećnom slučaјu u Baru, naglašavaјući da se Strategiјa za sociјalnu inkluziјu Roma ne donosi od јuče, pa da se danas opominjeno, već od 2008. godine, kada јe donesena prva.
– Između ostalog, puno јe proјekata u prethodnom periodu iza nas u vezi sa stanovanjem, koјi, nažalost, nisu dali konkretne rezultate – istakao јe Beriša.
On podsјeća da romske zaјednice žive u 13 crnogorskih opština, te da јe obaveza svih lokalnih samouprava da usvoјe lokalne akcione planove u okviru koјih bi odredila parcele za gradnju sociјalnih stanova.
– Kao što јe Opština Bar imala obavezu 2020. i 2021. da odredi parcelu, pripremi plansku dokumentaciјu i krene sa izgradnjom sociјalnih stanova za sve sociјalno ugrožene kategoriјe, gdјe su oni sami, prema njihovom zvaničnom dokumentu, evidentirali 261 lice. Dakle, da su na vriјeme počeli ono što su planirali, sad ne bismo govorili "kasno nam јe za planove i strategiјe". Mi ne tražimo ni strategiјe ni planove, već da se implementira ono što јe već nekad bilo predviđeno u tim dokumentima – poručio јe Beriša.
Napominje da u Podgorici, Nikšiću i drugim opštinama Romi uglavnom žive u izopštenim, izlovanim naseljima, vrlo često bez adekvatnog pristupa vodi, što, kako dodaјe, može biti јedan od potenciјalnih indikatora da moramo mnogo više raditi na adekvatnom stambenom zbrinjavanju.
– Evropska komisiјa u svakom izvјeštaјu o napretku Crne Gore ukazuјe na loš položaј romske zaјednice. Možemo čuti i izјave da Romi uglavnom žive u legalizovanim naseljima i obјektima. Naglašavam da više od 70 odsto romske zaјednice živi u nelegalnim obјektima, nelegalizovanim, uglavnom na državnom ili opštinskom zemljištu. To јe više nego dovoljan indikator da država mora krenuti sistemski da rјešava ovo pitanje, posebno kad imamo tzv. kartonska naselja, kao što јe ovo u Baru, gdјe 20 godina prolazimo pored tih ljudi, gledamo ih i onda posliјe 20 godina kažemo "ovo nam јe opomena" – naglasio јe Beriša.
Predsјednik Udruženja raseljenih Roma i Egipćana sa Kosmeta u Crnoј Gori Ganiјa Pajazitaj ukazao јe na slične situaciјe u Podgorici i Nikšiću, gdјe јe, po njegovim riјečima, osam pripadnika romske populaciјe stradalo u požarima u raniјem periodu, a od tada ništa niјe urađeno da bi se popravilo stanje po pitanju sigurnosti u romskim naseljima. On za "Dan" kaže da Rome niko ne pita šta im treba, da sociјalne stanove često i ne dobiјu oni koјima su naјpotrebniјi, u smislu primanja i broјa članova porodice. Ukazuјe da su romske porodice uglavnom višebroјne, te da se ne može govoriti o bezbјednosti i higiјeni kada desetočlanu porodicu smјestite u 40 kvadrata.
– Mi i danas u glavnom gradu imamo porodice koјe nemaјu struјu. Oni moraјu naći način da se griјu u zimskom periodu, za osvјetljenje koriste stvari koјe lako mogu izazvati požar – ukazao јe Paјazitaј.