Agencija još jednom poziva zakonodavni dom da prepozna delikatnost, složenost, značaj i opseg Zakona u oblasti prevencije i suzbijanja korupcije, i bude dio multidisciplinarnog procesa koji će kritički i analitički sagledati relevantna međunarodna i nacionalna dokumenta, kazali su u saopštenju.
Postupajući po službenoj dužnosti, Agencija za sprečavanje je sagledala odredbe Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju korupcije, dostavljene od strane Odbora za antikorupciju Skupštine Crne Gore. Imajući u vidu iskustvo u dosadašnjem sprovođenju Zakona, Agencija je prepoznala korupcijske rizike i nedostatke u samim normama, koje ih čine neprimjenjivim u praksi, dodaju iz ASK-a.
- Manjkavosti su uočene u normama koje se odnose na definiciju javnog funkcionera, povezanog lica i poklona, obavezu podnošenja izvještaja za članove stalnih i povremenih radnih tijela, zabranu ugovaranja otpremnine za slučaj prestanka javne funkcije i uvođenje dvostepenosti u rad Agencije, odnosno predviđanje postupanja Savjeta po žalbi na odluke Agencije. Pored toga, Nacrt ne sadrži procjenu fiskalnog uticaja propisa - ističu u saopštenju.
Kako dodaju, na poseban oprez pozivaju odredbe koje se tiču uvođenja novih nadležnosti Agencije. Među njima su praćenje životnog stila javnog funkcionera, pristup računima bankarskih i drugih finansijskih institucija bez saglasnosti javnog funkcionera i izricanje opomene ukoliko Agencija utvrdi manja odstupanja prijavljene imovine i prihoda od stvarnog stanja. Ovako predviđena ovlašćenja nije moguće primijeniti bez dodatne razrade i usklađivanja sa više relevantnih propisa.
- Kad je u pitanju predviđanje nadležnosti Skupštine, odnosno nadležnog odbora, da inicira razrješenje pojedinih ili svih članova Savjeta Agencije u slučajevima negativnog izjašnjavanja o izvještajima koje je potrebno dostaviti Skupštini ili nadležnom odboru, tri puta u toku trajanja mandata Savjeta, Agencija je u Mišljenju navela zašto smatra da to predstavlja primjer očiglednog neprimjerenog pritiska i političkog uticaja na njen rad. Predmetna odredba Nacrta zakona je ozbiljna prijetnja nezavisnosti, samostalnosti i nepristrasnosti funkcija člana Savjeta i direktora Agencije, što se kosi sa Konvencijom Ujedinjenih nacija o korupciji i preporukama relevantnih međunarodnih organizacija o potrebi minimalizovanja političkog uticaja izvršne i zakonodavne vlasti na antikorupcijske institucije - dodaju iz ASK-a.
Kako navode, na kraju ali ne manje važno, analizirane su i prelazne i završne odredbe Nacrta zakona koje se odnose na predviđanje prestanka mandata članovima Savjeta i direktoru Agencije bez prethodnog dovođenja u pitanje njihovih sposobnosti u zakonom utvrđenim postupcima. Time im se, između ostalog, uskraćuje mogućnost da ospore prestanak svog mandata pred nadležnim sudovima. Logično i pravedno rješenje bi bilo da ova lica vrše funkciju shodno mandatu na koji su izabrani, osim u slučaju da im zbog utvrđene odgovornosti mandat mora prestati, posebno s obzirom na to da nijesu promijenjeni uslovi za njihov izbor na predmetne funkcije.
- Agencija još jednom poziva zakonodavni dom da prepozna delikatnost, složenost, značaj i opseg Zakona u oblasti prevencije i suzbijanja korupcije, i bude dio multidisciplinarnog procesa koji će kritički i analitički sagledati relevantna međunarodna i nacionalna dokumenta. Neophodno je da rješenja koja proizađu iz tog procesa uklone nedostatke postojećeg zakonskog okvira prepoznate kroz sedmogodišnju praksu, da ista budu usaglašena sa međunarodnim standardima u oblasti prevencije korupcije, a u prvom redu sa Konvencijom Ujedinjenih nacija protiv korupcije, Direktivom o zaštiti zviždača i GRECO preporukama iz Izvještaja o evaluaciji za Crnu Goru u okviru V kruga evaluacije, a da buduća primjena Zakona dodatno osnaži Agenciju u sprovođenju antikorupcijskih mehanizama - zaklkjučili su u saopštenju.