U pregovorima o formiranju nove vlade potrebno je naći programske tačke konsenzusa i izbjeći politiku ega, kao i onu koja na pregovaračkom stolu stavlja isključivo partikularne interese partija, ociјenio јe za "Dan" politikolog Predrag Zenović.
– Ukoliko se pođe od programskih perspektive, onda su izgledi da vlada bude utemeljena, legitimna ali i da efektivno i efikasno vodi unutrašnju i spoljnu politiku Crne Gore u toliko veći. Nažalost, ne vidim dovoljno insistiranja na programu, metodu i principima buduće vlade, samo nastavak politikanstva koje nije u skladu sa idejom odgovorne politike, ociјenio јe Zenović.
Prema riјečima Zenovića, izazovi društva nakon prve demokratske promjene u istoriji su veliki i neuspjeli pokušaji potonjih vlada i samo ih usložljavaju za one vlade koje dolaze.
– Ključno pitanje nije ko će sačinjavati vladu, nego da li parlamentarni subjekti mogu da se saglase oko jedne reformske vizije Crne Gore i onih koji su kadri da tu viziju ostvare. Ekspertska i manjinska vlada nisu bile rješenje, možda ne zbog forme i sastava koliko zbog dinamike između izvršne i zakonodavne vlasti, izјavio јe Zenović.
Poručuјe da nova formula vlade mora prevazići te greške prethodnih vlada i osigurati minimalnu stabilnost kako bi bila efikasna i efektivna u svojoj misiji.
Komentarišući nedavne poruke iz američke ambasade u Crnoј Gori u vezi sa formiranjem nove vlade, Zenović kaže da јe medijski nastup ambasadorke Džudi Raјzing Raјnke opravdano izazvao nepodijeljenu reakciju medijske, stručne i diplomatske javnosti.
– I moj je utisak da je formulacija o poželjnim partnerima i diskvalifikacija legitimnosti jednog političkog aktera iza kojeg stoje birači Crne Gore da konstituiše vlast – primjer neprimjerenog miješanja u unutrašnje stvari jedne političke zajednice. Crna Gora je u svojoj savremenoj istoriji odredila svoj evroatlanstki put, put koji je usidren u snažnom američko-crnogorskom partnerstvu. Utoliko je još važnije da to partnerstvo počiva na suverenoj jednakosti kao neprikosnovenom principu savremenog svijeta, bez obzira na razlike u moći, snazi ili veličini zemalja koje ga dijele. Uostalom to su upravo političke vrijednosti zapadnog svijeta kojem želimo da pripadamo, suverenost u izboru onih koji nas predstavljaju i demokratija kao jedini put do vlasti. Takođe, vjerujem da ovakve poruke, posebno ako nisu argumentovane i potkrijepljene agonizuju, izopštavaju dio političke scene i biračkog tijela – svojevrsni ostrakizam, istakao јe Zenović.