Sastanku su prisustvovali ministar pravde Bojan Božović, predsjednik SPCG Radomir Božović i savjetnik za pravna pitanja Janko Adžić.
Na sastanku je predloženo da se u Crnoj Gori, kroz izmjene i dopune Krivičnog zakonika, uvedu novi članovi kojima bi bile predviđene sankcije za lica koja napadnu zaposlene u ustanovi u oblasti vaspitanja i obrazovanja ili im nanesu povrede, a u vezi sa poslovima koji se obavljaju u ustanovi.
Predlog SPCG je da se razmotri Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika, član 344b, koji je u Srbiji stupio na snagu 6. 12. 2024. godine.
– Predlog SPCG je i da se kroz izmjene i dopune Zakona o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku razmotri mogućnost da roditelji, staratelji ili usvojioci učenika koji fizički ili verbalno napadnu ili nanesu povrede zaposlenima u ustanovi u oblasti vaspitanja i obrazovanja, a u vezi sa poslovima koji se obavljaju u ustanovi, snose novčane kazne. Takođe, predloženo je razmatranje mogućnosti za pooštravanje kazni kroz izmjene i dopune Zakona o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku, za učenike koji napadnu zaposlenima u ustanovi u oblasti vaspitanja i obrazovanja ili im nanesu povrede – saopštili su iz Sindikata nakon sastanka.
Inače, Sindikat prosvjete je tokom školske 2022/23. godine sproveo istraživanje na temu "Nasilje nad nastavnicima", koje je pokazalo da je u prethodne dvije godine više od 25 odsto nastavnika doživjelo neki vid verbalnog ili fizičkog nasilja na radnom mjestu od strane roditelja ili učenika ili uprava škola. Kako je konstatovano u tom istraživanju, vrlo su rijetki slučajevi gdje su počinioci nasilja nad nastavnicima bili procesuirani i dobili bilo kakav vid kazne ili sankcija. Obično se slučajevi nasrtaja nad nastavnicima zataškavaju ili zanemaruju, a nastavnici o njima ili ne žele da govore, ili, pak, nerado govore.
U Sindikatu prosvjete Crne Gore smatraju da kaznena politika prema počiniocima verbalnog i fizičkog nasilja nad nastavnicima, a u vezi sa poslom koji se obavlja u ustanovi, mora biti stroža.
– Mišljenja smo da bi nastavnici trebalo da dobiju status službenog lica dok su na radnom mjestu, ili neku sličnu formu zaštite. Takođe smo mišljenja da su kazne za verbalno i fizičko nasilje nad nastavnicima preblage i da bi ih trebalo pooštriti. Zbog preblagih kazni i nereagovanja u ovakvim slučajevima, posao nastavnika je iz dana u dan sve stresniji i komplikovaniji – ukazali su iz Sindikata.
Svi članovi Nastavničkog vijeća OŠ "Vuk Karadžić" protestovali su prethodnog mjeseca zbog nasilja koje trpe od roditelja i učenika. Nastavnici iz te škole, pretrpjeli su dva napada u ovom polugodištu. Oni traže da dobiju status službenih lica.