Управи за инспекцијске послове од почетка године поднесено је укупно 219 пријава коjе се односе на кршење права радника из програма "Европа сад", од чега 175 анонимних, а због ускраћивања радника за одређена права већ је наплаћено 60.000 еура казни, саопштено је за "Дан" из те институције. Из Подгорице су биле 83 пријаве, а из Никшића 15.
– Ту спадаjу, како приjаве, тако и разна питања за поjашњење одређених законских норми у вези са самим програмом. Приjављуjу се угоститељски обjекти, велики трговински ланци, фирме за обезбјеђење, предузетници. Наjчешће се приjаве односе на: необрачунату зараду по програму "Европа сад" (зарада мања него што програм предвиђа, урачунавање прековремених у минималну зараду, одбиjање боловања за ковид од зараде и сл.); враћање диjела зараде "на руке" послодавцу; осигуравање на мање од пуног радног времена – наводе у Инспекцији и истичу да се све приjаве одмах додjељуjу у рад инспекторима коjи поступаjу по њима без одлагања.
– Инспекциjа jе свакодневно на терену, а приjаве по питању програма "Европа сад" су свакако означене као приоритет у поступању. Контроле су и даље у току, неке су завршене и у случаjевима гдjе су констатоване неправилности било jе поднесених захтjева за покретање прекршаjног поступка надлежном суду коjи ће утврдити износ казне. Неке неправилности су отклоњене и током самог инспекциjског надзора. У случаjевима кад се недвосмислено установи кршење прописа, инспектори предузимаjу мjере (указивање, издавање прекршаjних налога, подношење надлежном суду захтjева за покретање прекршаjног поступка). Ово су наjчешће мjере коjе су предузете, али у већини извршених контрола ниjе било неправилности – наводе у инспекцији.
Истичу да тренутно актуелни информациони систем не дозвољава да издвоjе податке искључиво по основу програма "Европа сад", већ имају податке коjи се тичу укупних резултата Инспекциjе рада када jе у питању кршење Закона о раду.
– Због утврђених неправилности у смислу наведеног закона за период од почетка 2022. издато jе 112 прекршаjних налога у износу од скоро 60.000 еура и поднесено 12 захтjева за покретање прекршаjног поступка.
Управа прихода и царина, са коjом jе Инспекциjа рада у континуираноj комуникациjи, доставља податке о броjу запослених код коjих jе дошло до промjене у погледу траjања радног времена, а коjи се миjења из дана у дан, али свакако то jе броj коjи jе занемарљив у односу на укапан броj лица приjављених на обавезно осигурање. Важно jе напоменути да сами уговори на непуно радно вриjеме нису прекршаj док год jе то конкретно радно мjесто jасно описано у акту о систематизациjи, гдjе се jасно може видjети какво радно вриjеме jе предвиђено за исто, и уколико запослени стварно ради толико часова, а не више – наводе у инспекцији.
Указују да су тренутно радно активна 32 инспектора у Инспекциjи рада на подручjу циjеле Црне Горе.
– У наредном периоду ће се радити и на jачању кадровских капацитета а, уколико се за то укаже потреба, ангажоваће се инспектори из других инспекциjа коjи ће обављати надзоре по овлашћењу – најављују у инспекцији.