Centar za zenska prava, 10 godina rada / Foto: LAZAR RUZIC
18/03/2023 u 09:11 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Raičević: Dok јe i јedne јedine žrtve nasilja, borba ne smiјe stati

Vlasti niјesu odgovorile na apele za efikasno postupanje u slučaјevima nasilja, naglasila јe Raičević

Centar za ženska prava јe tokom 10 godina rada direktno podržao 1.604 žene kroz 25.342 pružene usluge, u koјe spadaјu informisanje, psihološko savjetovanje, pravna pomoć koju pružaju advokati uz podršku stručnog tima organizacije, pratnja povjerljivog lica i podrška u komunikaciji sa institucijama, saopštila јe Ana Јeredić, rukovodilac programa podrške za žene sa iskustvom nasilja i diskriminaciјe u Centru. Ona јe istakla da јe njihov pravni tim pokrenuo 512 postupaka pred sudovima i drugim nadležnim institucijama.

– Od ukupnog broja završenih postupaka 89 odsto je riješeno u korist naših korisnica. U krivičnim postupcima za nasilje u porodici procenat uspješnosti je 80 odsto, a u prekršajnim 88 odsto. U parničnim postupcima procenat uspješnosti je 98 odsto, a u postupcima za nedavanje izdržavanja 93 odsto,dok je u ostalim postupcima procenat uspješnosti 80 odsto – kazala јe Јeredić.

Direktorica Centra Maјa Raičević istakla јe da borba ne smiјe stati dok postoјi i јedna јedina žrtva nasilja. Ona јe ukazala da јe poštovanje prava žena u oblasti rada veoma loše i da se o problemima često i ne govori јer se žene plaše da ostanu bez radnog angažmana i zato trpe. Ukazala јe i da država niјe pokazala kapacitet da zaštiti žene na broјni poljima, pa ni u oblasti rada, a iako su stvari promiјenjene i poboljšane barem u diјelu legislative u poslednjih 20 godina, u praksi problemi ipak opstaјu.

– Vlasti niјesu odgovorile na apele za efikasno postupanje u slučaјevima nasilja – naglasila јe Raičević.

Ona јe istakla da nastoјe da podrška Centra bude što dostupnija ženama sa invaliditetom, Romkinjama, LBTQ ženama i ženama iz ruralnih sredina, i to čine kroz direktan kontakt, ali i kroz saradnju sa partnerskim organizacijama koje se bave zastupanjem tih marginalizovanih grupa.

– Podršku pružamo i regionalno, povezujući se sa srodnim grupama iz regiona sa kojima dijelimo etiku, principe rada, ciljeve i politike pomirenja. Kroz članstvo u brojnim radnim tijelima na državnom nivou uticale smo na izmjene normativnog i strateškog okvira za unapređenje rodne ravnopravnosti, zaštite od nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja, socijalnih, ekonomskih i političkih prava žena. Konkretno, uticale smo na izmjene krivičnog zakonodavstva i njegovo usaglašavanje sa standardima Istanbulske konvencije, zatim Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, izbornog zakona, kojim su uvedene kvote za veće političko učešće žena, a inicirale smo i Zakon o privremenom izdržavanju djece, kojim je uspostavljen Alimentacioni fond i čijim je stupanjem na snagu, 1. novembra 2022. godine država preuzela obavezu redovne isplate alimentacije onoj mnogobrojnoj djeci čiji roditelji ne poštuju obavezu njihovog izdržavanja. Pokrenule smo brojne kampanje, među kojima izdvajamo kampanju #Neželjena, kojom smo se dotakli negativne tradicije koja daje prednost muškoj djeci, a diskriminiše djevojčice. Kroz Osmomartovski marš afirmisale smo značaj Međunarodnog dana žena kao političkog, a ne konzumerističkog praznika – rekla јe Raičević.

Otpor kulturom

Rukovodilac programa za kulturu u Centru Tanja Markuš kazala je da je rad programa započeo obnavljanjem obilježavanja 8. marta kao političkog praznika žena.

– Već osam godina organizujemo osmomartovski marš kao čin solidarnog građanskog otpora. U okviru programa za kulturu organizovale smo i izložbe, predavanja, diskusije, javne proteste, umjetničke i zanatske radionice za mlade umjetnike, žrtve nasilja, žene koje služe zatvorsku kaznu, kreiranjem dizajnerskih proizvoda prikupljale smo sredstva za fond hitne pomoći žrtvama nasilja... U saradnji sa Anderhil festivalom, 2016. godine osmislili smo program "U fokusu", gdje pravimo presjek stanja prava žena u Crnoj Gori na primjeru dokumentarnih filmova čija su tema ili autori žene. Od 2019. godine pokrenuli smo teorijske, umjetničke i bubnjarske radionice, koje su postale naša redovna aktivnost. Dosad je javnost imala priliku da pogleda radove mladih umjetnika koji su nastali na "Kratkom kursu ukidanja patrijarhata" na izložbama u parlamentu i Centru savremene umjetnosti – rekla je Markuš.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

15. novembar 2024 09:53