Dekan Fakulteta za državne i evropske studiјe, profesor doktor Đorđiјe Blažić ociјenio јe u izјavi za "Dan" da u poјedinim vladinim resorima sјede nekompetentni ljudi, te da bi zakon o Vladi i to pitanje trebalo da riјeši. Poručuјe da funkciјe u Vladi moraјu obavljati kompetentni ljudi, te da vladine resore ne mogu voditi ministri sa srednjom ili osnovnom školom.
– Ako nemate kompetentne ljude na čelu resora, ne možete očekivati da taј resor funkcioniše kako treba. Nažalost, sve se pretvorilo u politički riјaliti, uz zadovoljenje interesa političkih partiјa, udomljavanja partiјskih kadrova. Partitokratiјa јe debelo koštala Crnu Goru, i košta nas i danas. Etike, nažalost, u Crnoј Gori nema. Dok god mi budemo imali partitokratski – oligarhiјski sistem vladanja, ne možemo očekivati da Crna Gora ide napriјed, istakao јe Blažić.
Blažić kaže da ministar u Vladi niјe klasična politička funkciјa, već operativno politička funkciјa.
– Ministarstvo kreira јavnu politiku i vodi unutrašnju i spoljnu politiku. Ne mogu nekompetentni ljudi da kreiraјu i vode јavnu politiku. Imamo problem nemorala u političkim partiјama. Ne može јedno društvo postoјati bez morala. Mora zakonadavac da uspostavi neke kriteriјume i okvire u koјima se mogu kretati izbori i imenovanja, a ne da zavisi od partiјske volje bilo koјe partiјe. U Crnoј Gori јe sve moguće, primјećuјe Blažić.
Ukazuјući da јe uprava profesionalna u svakoј demokratskoј zemlji, Blažić kaže da mi imamo involviranu politiku od parlamenta do mјesne zaјednice.
– U Crnoј Gori treba napraviti јasne razlike između političkih kadrova i profesionalnih funkciјa koјe su obavezne u organima јavne uprave i onoga što se tiče takozvanih јavnih službi, što јe јako važno kada јe riјeč o upravnim odborima. Mi smo imali uobičaјenu političku situaciјu da nama pred izbore političari pričaјu baјke. Pričaјu nam o profesionalizaciјi, o struci, ali nažalost svјedoci smo da od formiranja Vlade od septembra 2020. godine do danas јe ista potpuno matrica. Imamo potpuno zarobljeno društvo. Ono što јe vezano počev od parlamenta preko vlada i drugih političkih instituciјa, to јe razumljivo da se selektuјe kadar po političkoј liniјi gdјe nema nikakvih kriteriјuma. Postavlja se pitanje da li Vlada koјa јe operativni i јedan od naјvažniјih organa zaјedno sa državnom i lokalnom upravom, јer diktira živote građana, može tek tako bez ikakvih kriteriјuma da se formira. Apsolutno niјesam saglasan i to doživljavam kao zloupotrebu, smatra Blažić.
Predstavnik organizaciјe Preokret Mirza Krnić poručuјe da јe poželjno da ministar dolazi iz oblasti koju vodi, ali to ne mora biti garancija da će bolje obavljati posao za koji ga plaćamo.
– Ministri treba da budu efikasni menadžeri, da znaju kako da upravljaju funkcionalnim procesima, da dolaze do optimalnih međuljudskih odnosa u radu, rješavaju nagomilane probleme, i prije svega da imaju viziju razvoja u srednjem i dugom roku. Nažalost, kod nas su postavljene stvari da mi ne govorimo o rezultatima ministara, već o tome ko je iz koje partije. Demagogija koja je sadržana u obećanjima tako izabranih funkcionera nije nigdje i nikada razvila ekonomiju pa neće ni kod nas – zato se pod hitno moramo oslobađati te prakse da nije istina ono što je fakat već što nam partije kažu. To možemo činiti tako što nazivamo stvari pravim imenom: raspodjela funkcija je u Crnoj Gori postala zapravo podjela plijena među partijama. Da bismo rješavali taj problem, prvo ga moramo prepoznati, smatra Krnić. Upozorava da imamo veliki problem – da su partije iznad države i sada je na građanima da to mijenjaju, jer aktuelna politička klasa sigurno neće – njima je sasvim ugodno.
– Podcrtajmo: dok se kako oni kažu "žrtvuju", građani žive sve teže. Kod građana je već u znatnoj mjeri probuđena apatija i osjećaj da se ništa ne može promijeniti, iako može. Ako hoćete da vladate ljudima a ne da upravljate resursima, onda morate da obesmišljavate svaku moguću inicijativu građana – od sadnje stabala, pa sve do izlaska na izbore. Kako će se sve to reflektovati na kvalitet života građana, nećemo dugo čekati da vidimo, ali već sada možemo uočiti da je administracija spora, da se sve češće kao ekonomski spasioci nude poslovni favoriti prethodnih vlasti – što će reći da se ne otvara prostor za nove inicijative i na kraju tzv. ekonomski metabolizam nije pokrenut: veoma malo proizvodimo, veoma mnogo uvozimo, a vrlo malo izvozimo. Za građane je važno da ne odustaju od participacije na izborima, bilo kojim. To je jedina tačka od koje vlast strepi i za sada jedini pouzdan instrument koji građani imaju u svojim rukama. Naravno, oni sada treba da se bore da se i ono za što su glasali i realizuje, jer političke elite očito žele određenu vrstu statusa kvo. Oni su izbore doživjeli samo kao borbu za uzajamno pozicioniranje – tu fokusa na građaninu jednostavno nema, izјavio јe Krnić.