- Očekujem da vlast na svim nivoima postupa u skladu sa realnom strukturom stanovništva i uvaži činjenicu da Srbi čine značajan segment ovog društva - poručio je Šćekić komentarišući rezultate popisa stanovništva po kojima u Crnoj Gori srpskim jezikom govori 43,18 odsto stanovništva.
Kako je dodao, srpski jezik mora biti službeni, odnosno zvanični, jer su "tako građani odlučili i na pretodnom, ali i na ovom popisu".
- Ljudi koji govore srpskim jezikom najmanje što očekuju je da dobiju pravo da svuda govore, školuju se na svom jeziku - rekao je Šćekić.
On je naglasio da će učiniti sve da se ispoštuju elementarna građanska prava svih građana, pa tako i Srba.
Prema podacima popisa iz 2023. godine, koji su objavljeni danas, u Crnoj Gori srpskim jezikom govori 43.18, a crnogorskim 34,52 odsto stanovnika, dok je bosanski maternji za 6.97 odsto, a albanski 5.25 odsto stanovnika Crne Gore.
Sa potpredsjednikom partije su saglasni i poslanici Slađana Kaluđerović i Bogdan Božović.
– Održavanje popisa stanovništva, pored potpisivanja Temeljnog ugovora, predstavlja jedan od temeljnih zalaganja SNP-a i pokazuje kontinuitet našeg djelovanja, što nas čini ponosnim i obavezuje da na tom putu istrajemo – kazali su poslanici SNP-a.
Ističu da je popis ključno sredstvo za prikupljanje statističkih podataka koji će nam pomoći da kreiramo socijalne politike, definišemo magistralne pravce ekonomskog razvoja Crne Gore, kao i da doprinesemo da zvanične politike u Crnoj Gori budu odraz faktičkog stanja.
– Ova statistička radnja pokazuje da je srpski jezik u Crnoj Gori i dalje većinski te shodno tome treba da bude i zvanični jezik – istakli su Kaluđerović i Božović.