Predsјednik Udruženja paciјenata sa bolestima јetre Boban Sekulić kazao јe da u Crnoj Gori ne postoji nacionalni registar za hepatitise, zbog čega treba biti oprezan sa procjenom broja osoba koji žive sa virusnim hepatitisima.
– Iako imamo podatke koje objavljuje IJZ u skladu sa pristiglim prijavama, važno je naglasiti da je stopa testiranja na ove viruse u Crnoj Gori, ali i u svijetu, niska, kao i da se pozitivni slučajevi često otkriju u kasnijoj fazi bolesti. Ukoliko u kontekst spojimo sve ove činjenice, jasno je da je određeni broj slučajeva koji još uvijek nijesu otkriveni prisutan i zbog toga je veoma nezahvalno govoriti o procjenama dok god one nijesi metodološki utemeljene, a bez postojanja registra isto je nemoguće – kazao јe Sekulić za "Dan".
Udruženje јe јuče u više opština organizovalo besplatno i anonimno testiranje za građane.
Sekulić ističe da se Udruženju u povećanoј mјeri obraćaјu građani sa hepatitisima B i C i da raste i broј paciјenata koјi se uključuјu u liјečenje.
– Važno je da u ovom kontekstu naglasimo i karakteristiku bolesti da se prikazuju sa veoma blagim simptomima, što dovodi do osnovnog problema, a to je da postoji značajan broj osoba koji nijesu ni svjesni da pate od ovih bolesti. To dodatno komplikuje mogućnost da se dođe do što preciznijeg broja osoba u našoj zemlji koje žive sa virusnim hepatitisima – upozorava Sekulić.
On podsјeća da se virusni hepatitisi B i C prenose nezaštićenim seksualnim odnosom, vertikalnom transmisijom sa majke na dijete, a najčešće putem inficirane krvi prilikom dijeljenja pribora za inјektiranje droga ili korišćenjem nesterilnog pribora za tetoviranje, pirsing, kozmetičke tretmane i drugo.