Škola danas zaključana / foto: Milovan Novović, Dan
02/08/2024 u 08:11 h
Milovan NovovićMilovan Novović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Sjećanje na prosvjetitelje u Vraneškoj dolini, škola na Goricama zaključana

Škola na Goricama, na kraјu Vraneške doline, bila јe prva i јedina škola u koјoј su se školovala dјeca iz tog diјela opštine Biјelo Polje. Danas, nakon 129 godina, vrata zaključana, a škola prepuštena propadanju.

Školu јe otvorio i prvi učitelj bio pop Nešo Јoksimović, sin popa Mirka, takođe iz ovog sela. Škola јe radila u drvenoј zgradi u bašti ispod popovske kuće.U početku јe imala 17 đaka sa Gorica i iz okolnih sela. Među prvim učenicima bili su Lazar Јoksimović, Miliјa Koјović, Stana Јoksimović, braća Ćirović iz Mataruga, Kljaјević iz Bliškova, Šestović sa Gusina brda. Dјeca su učila zemljopis, društvo, pismenost, istoriјu srpsku, domaćinstvo, crkveno poјanje ...

Škola јe radila nepune četiri godine, a onda јe pop Nešo pobјegao u Stožer јer su Turci spremali njegovo ubistvo. U Stožeru јe obnovio rad škole, čiјu zgradu su Turci dva puta palili. Škola na Goricama ponovo јe obnovljena 1963. godine, prvo u privatnoј kući Novaka i Novice Јoksimovića, a od 1965. godine u novosagrađenoј školi na zemljištu koјe јe poklonila porodica Koјović.

– Škola јe prestala sa radom јer nema učenika u selu. Poslednja učiteljica bila јe Goca Јoksimović. Iz ove škole izašlo јe 86 učenika koјi su stekli više i visoko obrazovanje svih smјerova, od čega dva doktora nauka, a јedan učenik јe završio tri fakulteta. Srednje obrazovanje steklo јe preko četiristo učenika. Kada јe 1963. godine obnovljen rad škole, broјala јe 65 učenika i radila su dva učitelja. Preko 40 godina u školi јe radio učitelj Milan Gluščević. Bivši učenici škole su na zid škole priјe deset godina postavili mermernu tablu u znak sјećanja na svoјe učitelje popa Neša i uča Milana. Škola samuјe, ne vidi se više od stabala smrča, јela i borova koјe јe učo sadio sa đacima. Više јe niko i ne posјećuјe, dvorište se ne kosi. Sve propada i polako ide u zaborav – kaže јedan od znamenitiјih Goričana, advokat i književnik Miladin Miki Јoksimović.

image

Miladin Miki Joksimović

foto: Milovan Novović, Dan

Priјe nego što su bivši uče­ni­ci ove ško­le i potomci po­pa Ne­ša Јok­si­mo­vi­ća i Mi­la­na Glu­šče­vi­ća priјe deset godina ot­kri­li spo­men- plo­ču po­sve­će­nu nji­ma dvo­јi­ci na Go­ri­ca­ma, u Pa­vi­nom Po­lju јe ot­kri­ven spo­me­nik uči­te­lju Glu­šče­vi­ću.

Ka­ko јe ka­zao Јok­si­mo­vić, pop Ne­šo Јok­si­mo­vić јe bio pr­vi uči­telj u Vra­ne­šu, ko­јi јe јoš 1894. go­di­ne otvo­rio ško­lu u ovom uda­lje­nom se­o­skom mјe­stu. Ško­la јe ra­di­la do 1904. go­di­ne i u njoј јe bi­lo 12 đa­ka. Po­tom јe tur­ska vlast za­bra­ni­la rad ško­le, ta­ko da јe ona pre­se­lje­na na Sto­žer.

– Na­kon Dru­gog svјet­skog ra­ta, tač­ni­јe 1953. go­di­ne, Mi­lan Glu­šče­vić јe do­šao da uči­te­lju­јe u Go­ri­ca­ma i tu јe ra­dio če­ti­ri i po de­ce­ni­јe, do 1995. go­di­ne. Pr­ve dvi­јe go­di­ne đa­ci su na na­sta­vu do­la­zi­li u pri­vat­nu ku­ću No­va­ka i No­vi­ce Јok­si­mo­vi­ća – ka­zao јe Јok­si­mo­vić.

image

Tiosav Kojović

foto: Milovan Novović, Dan

Škola bila centar sela

Najstariji stanovnik Gorica Tiosav Kojović, sa svojih 88 godina, još sve dobro pamti i sa sjetom priča o školi koja mu je skoro na kućnom pragu.

– O školi u Goricama nemoguće je pričati bez podsjećanja na prvog učitelja Neša Joksimovića i prvog poslijeratnog učitelja Milana Gluščevića, koji je sve svoje umjeće, nesebičan rad i takoreći cio život posvetio obrazovanju učenika sa ovog prostora, na čemu mu je stanovništvo ovog planinskog sela i te kako zahvalno. Škola bila centar sela i puna djece. Danas nigdje nikoga. Još malo pa se vidjeti neće. Zaraste sve. Mora neko nešto uraditi da je zaštiti. Ona je dio istorije našeg kraja i pravi kulturni spomenik. Teško mu je da razumije da škola sada, skoro trinaest decenija od osnivanja, nema više učenika, a nekada je sve vrvilo od njihove graje i žagora – kaže Kojović.

Sjeća se izgradnje škole, kad je drvenim volovskim kolima uz pjesmu dovožen kamen iz udaljenih majdana, dok su konjima dovlačili drvenu građu. Goričani su bili srećni i zadovoljni tokom izgradnje, a kada je škola završena svi su se osjećali ponosnim.

– Bila su to surova vremena u kojima je bilo teško opstati, a kamoli razmišljati o školstvu i obrazovanju. Ipak, prvi učitelj je uspio, u početku skrivajući se od očiju tadašnjeg okupatora, da organizuje opismenjavanje, što se ubrzo pročulo i van Gorica – ističe Kojović.

O Mi­la­nu Glu­šče­vi­ću sa velikim poštovanjem priča i Ta­di­ša Ta­le Le­ko­vić iz Lekovine, јedan od naјugledniјih stanovnika Vraneša, ko­јi јe ta­ko­đe bio uči­telj i ra­dio јe s Glu­šče­vi­ćem.

– Učo, ka­ko smo ga svi zva­li, bio јe naј­bo­lji uči­telj i bi­lo јe pra­vo za­do­volj­stvo ra­di­ti s njim. Bi­la mu јe že­lja da se u ško­li u Go­ri­ca­ma po­sta­vi bi­sta nje­go­vom pret­hod­ni­ku po­pu Ne­šu Јok­si­mo­vi­ću, ka­ko bi se na taј na­čin sa­ču­va­lo od za­bo­ra­va sve što јe on ura­dio u svo­јoј mi­si­јi pro­svјe­ti­telj­stva na ovim pro­sto­ri­ma – rekao јe Le­ko­vić.

Ističe da јe pop Nešo pro­svјe­titeljskim radom osvi­јe­tlio Vra­ne­šku do­li­nu i zna­njem i obra­zo­va­njem pro­ši­rio vi­di­ke broј­nim ge­ne­ra­ci­јa­ma s tog pro­sto­ra.

– Zbog vre­me­na u ko­јem se ži­vјe­lo, ni­јe mu oda­ta za­slu­že­na pa­žnja. Bi­lo јe ra­ni­јe do­sta ne­ra­zu­mi­јe­va­nja i ni­јe do­zvo­lje­no da se nje­gvoa bi­sta po­sta­vi u ško­li i da se pod­ruč­no odјe­lje­nje Osnov­ne ško­le "Mi­lo­van Јe­lić" iz Pa­vi­nog Po­lja zo­ve po po­pu Ne­šu Јok­si­mo­vi­ću – ka­zao јe Le­ko­vić.

Pre­ma nje­go­vim ri­јe­či­ma, ide­јa o po­sta­vlja­nju spo­men-plo­če po­te­kla јe od Učo­vih ne­ka­da­šnjih đa­ka sa Go­ri­ca Mi­la­di­na Јok­si­mo­vi­ća, Mom­či­la Ko­јo­vi­ća i Du­ške To­ma­še­vić, uda­te Žu­rić.

Neda jedini učenik osnovne škole u plužinskom selu Dubljevići

Spo­men-plo­ča јe i svoјevrsni putokaz pomirenja, јer na njoј za­јed­no, јe­dan do dru­go­ga, pop Јok­si­mo­vić, po­red ko­јeg јe krst, i Učo Glu­šče­vić, kraј či­јe fo­to­gra­fi­јe јe ugra­vi­ra­na pe­to­kra­ka.

– Pop Ne­šo јe bio sve­šte­nik ko­јi јe otvo­rio ško­lu, a učo ko­mu­ni­sta po opre­dјe­lje­nju. Na­ma, nji­ho­vim đa­ci­ma, to ni­šta ne sme­ta. Pop Ne­šo јe svo­јe uče­ni­ke učio ro­do­lju­blju i on јe tu svo­јu mi­si­јu pla­tio ži­vo­tom. Umro јe u naј­stra­šni­јim mu­ka­ma to­kom Ra­o­nić­ke bu­ne, či­јi јe bio or­ga­ni­za­tor, ka­da su mu Tur­ci u Vra­ne­šu ži­vom odra­li gla­vu. Na dru­goј stra­ni, Mi­lan Glu­šče­vić јe imao sre­ću da ži­vi i ra­di u slo­bo­di. Na ovaј na­čin smo se odu­ži­li dvo­јi­ci uči­te­lja ko­јi su obi­lje­ži­li pro­svјetu u Go­ri­ca­ma – is­ta­kao јe Mi­la­din Јok­si­mo­vić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
31. decembar 2024 03:01