
Školu je otvorio i prvi učitelj bio pop Nešo Joksimović, sin popa Mirka, takođe iz ovog sela. Škola je radila u drvenoj zgradi u bašti ispod popovske kuće.U početku je imala 17 đaka sa Gorica i iz okolnih sela. Među prvim učenicima bili su Lazar Joksimović, Milija Kojović, Stana Joksimović, braća Ćirović iz Mataruga, Kljajević iz Bliškova, Šestović sa Gusina brda. Djeca su učila zemljopis, društvo, pismenost, istoriju srpsku, domaćinstvo, crkveno pojanje ...
Škola je radila nepune četiri godine, a onda je pop Nešo pobjegao u Stožer jer su Turci spremali njegovo ubistvo. U Stožeru je obnovio rad škole, čiju zgradu su Turci dva puta palili. Škola na Goricama ponovo je obnovljena 1963. godine, prvo u privatnoj kući Novaka i Novice Joksimovića, a od 1965. godine u novosagrađenoj školi na zemljištu koje je poklonila porodica Kojović.
– Škola je prestala sa radom jer nema učenika u selu. Poslednja učiteljica bila je Goca Joksimović. Iz ove škole izašlo je 86 učenika koji su stekli više i visoko obrazovanje svih smjerova, od čega dva doktora nauka, a jedan učenik je završio tri fakulteta. Srednje obrazovanje steklo je preko četiristo učenika. Kada je 1963. godine obnovljen rad škole, brojala je 65 učenika i radila su dva učitelja. Preko 40 godina u školi je radio učitelj Milan Gluščević. Bivši učenici škole su na zid škole prije deset godina postavili mermernu tablu u znak sjećanja na svoje učitelje popa Neša i uča Milana. Škola samuje, ne vidi se više od stabala smrča, jela i borova koje je učo sadio sa đacima. Više je niko i ne posjećuje, dvorište se ne kosi. Sve propada i polako ide u zaborav – kaže jedan od znamenitijih Goričana, advokat i književnik Miladin Miki Joksimović.
Prije nego što su bivši učenici ove škole i potomci popa Neša Joksimovića i Milana Gluščevića prije deset godina otkrili spomen- ploču posvećenu njima dvojici na Goricama, u Pavinom Polju je otkriven spomenik učitelju Gluščeviću.
Kako je kazao Joksimović, pop Nešo Joksimović je bio prvi učitelj u Vranešu, koji je još 1894. godine otvorio školu u ovom udaljenom seoskom mjestu. Škola je radila do 1904. godine i u njoj je bilo 12 đaka. Potom je turska vlast zabranila rad škole, tako da je ona preseljena na Stožer.
– Nakon Drugog svjetskog rata, tačnije 1953. godine, Milan Gluščević je došao da učiteljuje u Goricama i tu je radio četiri i po decenije, do 1995. godine. Prve dvije godine đaci su na nastavu dolazili u privatnu kuću Novaka i Novice Joksimovića – kazao je Joksimović.
O Milanu Gluščeviću sa velikim poštovanjem priča i Tadiša Tale Leković iz Lekovine, jedan od najuglednijih stanovnika Vraneša, koji je takođe bio učitelj i radio je s Gluščevićem.
– Učo, kako smo ga svi zvali, bio je najbolji učitelj i bilo je pravo zadovoljstvo raditi s njim. Bila mu je želja da se u školi u Goricama postavi bista njegovom prethodniku popu Nešu Joksimoviću, kako bi se na taj način sačuvalo od zaborava sve što je on uradio u svojoj misiji prosvjetiteljstva na ovim prostorima – rekao je Leković.
Ističe da je pop Nešo prosvjetiteljskim radom osvijetlio Vranešku dolinu i znanjem i obrazovanjem proširio vidike brojnim generacijama s tog prostora.
– Zbog vremena u kojem se živjelo, nije mu odata zaslužena pažnja. Bilo je ranije dosta nerazumijevanja i nije dozvoljeno da se njegvoa bista postavi u školi i da se područno odjeljenje Osnovne škole "Milovan Jelić" iz Pavinog Polja zove po popu Nešu Joksimoviću – kazao je Leković.
Prema njegovim riječima, ideja o postavljanju spomen-ploče potekla je od Učovih nekadašnjih đaka sa Gorica Miladina Joksimovića, Momčila Kojovića i Duške Tomašević, udate Žurić.
Spomen-ploča je i svojevrsni putokaz pomirenja, jer na njoj zajedno, jedan do drugoga, pop Joksimović, pored kojeg je krst, i Učo Gluščević, kraj čije fotografije je ugravirana petokraka.
– Pop Nešo je bio sveštenik koji je otvorio školu, a učo komunista po opredjeljenju. Nama, njihovim đacima, to ništa ne smeta. Pop Nešo je svoje učenike učio rodoljublju i on je tu svoju misiju platio životom. Umro je u najstrašnijim mukama tokom Raonićke bune, čiji je bio organizator, kada su mu Turci u Vranešu živom odrali glavu. Na drugoj strani, Milan Gluščević je imao sreću da živi i radi u slobodi. Na ovaj način smo se odužili dvojici učitelja koji su obilježili prosvjetu u Goricama – istakao je Miladin Joksimović.
Коментари (1)
Оставите свој коментар