
Predstavnici Ministarstva zdravlja danas održavaju pres konferenciju o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u zemlji.
Uslijed sve povoljnije epidemiološke situacije, Vlada Crne Gore dodatno je liberalizovala mjere u borbi protiv korona virusa koje će biti na snazi od 18. februara do 4. marta, kazao je Igor Galić.
Dozvoljava se održavanje svadbi, rođendana i drugih privatnih proslava uz posjedovanje kovid potvrda i obezbjeđivanje prostora od 10m2 po osobi.
Privredna društva i preduzetnici koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost u ugostiteljskim objektima (restorani, kafići, kafeterije, hotelski restorani i slično) mogu da organizuju rad u periodu od 7 sati do jedan sat poslije ponoći uz posjedovanje kovid potvrda. Muzički program, i uživo i uz emitovanje muzike sa zvučnika, dozvoljen je tokom kompletnog radnog vremena.
Dozvoljava se primanje saučešća i obavljanje sahrana uz prisustvo najviše do 50 lica i obavezno pridržavanje osnovnih epidemioloških mjera.
Direktorica Kliničkog centra Ljiljana Radulović kazala je da je broj hospitalizovanih u padu 30 odsto.
Dodaje da se u Crnoj Gori, na bolničkom liječenju, trenutno se nalaze 182 pacijenta, što je 30 odsto manje u odnosu na dvije sedmice ranije.
- U KCCG, gdje se nalaze najteži pacijenti iz cijele države, liječe se 53 kovid pacijenta. Njih 20 je životno ugroženo. Svi, osim jednog, imaju značajna prethodna oboljenja i svi su, sem jednog, nevakcinisani ili im je prošlo više od šest mjeseci od druge doze vakcine. Samo jedan od njih je mlađi od 40 godina. Dvoje pacijenata su u uzrasnoj grupi od 65 do 70 godina, a ostali su stariji - kazala je Radulović.
Ona ističe da je od ukupnog broja hospitalizovanih u našoj zemlji, na neinvazivnoj i mehaničkoj ventilaciji je 16 pacijenata, što je manje od 10 odsto.
Igor Galić je odgovarajući na novinarsko pitanje kazao da mjere ulaska u zemlju još nisu relaksirane, i da će građani biti adekvatno obaviješteni.
Radulović je poručila da su sva odjeljenja počela da imaju baze podataka koje se odnose na kardiovaskularni sistem i auto imune odgovore koji pacijenti imaju na infekciju, potpuno svjesni da će imati potrebu da oforme odjeljenja koja će se baviti posledicama prethodno preležanog kovida.
Respiratorne posledice su, kako kaže Radulović, manji problem u odnosu na vaskularne probleme i imunske reakcije na kovid.
Galić je zamolio građane da se vakcinišu i ukoliko je prošlo više od pet, šest mjeseci prime buster dozu jer je ublažavanje mjera moguće ukoliko se vakcinišemo u adekvatnom obuhvatu. Građani moraju da budu svjesni da će kraju pandemije doprinijeti samo oni koji se budu vakcinisali, istakao je on.
Direktor instituta za javno zdravlje je kazao je da vakcinom zaštićeno 34 odsto stanovništva, odnosno 40 procenata odraslog stanovništva.
- Moramo biuti oprezni, od omikron soja se takođe umire, pogotovo stanovništvo ranjivih kategorija. Građani svojim ponašanjem mogu da doprinesu dolasku do kraja pandemije. Osoba nevakcinisana je bila zarazna devet dana dok je vakcinisana osoba to bila četiri dana, a sem toga infektivna doza koju zaražena osoba prenosi je manja nego što je to slučaj kod vakcinisane osobe - rekao je Galić.
Trend obolijevanja je u padu ali obzirom da u svijetu postoji veliki broj nevakcinisanih osoba, zbog čega može doći do mutacija u samom virusu koje bi pandemiju okrenule u drugom smjeru, naglašavamo koliko je neophodna vakcinacija, kazao je Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар