Према процјени Црвеног крста, број старих је са 12,8 одсто, колико их је било 2011, порастао на 15 процената популације, односно више од 93.000 грађана имају преко 65 година. У Црвеном крсту, поводом Међународног дана старих, оцјењују да је стариjе особе по своjоj природи припадаjу рањивоj групи становништва, а њихов положаj jе погоршан избиjањем пандемиjе ковид-19.
– Већи проценат смртних исхода у популациjи стариjих, у свиjету, па и код нас, довео jе до тога да стариjи често позиваjу броjеве за пружање психосоциjалне подршке. Њихови већ постоjећи проблеми постали су видљивиjи па су се наjвише жалили на усамљеност, страх, забринутост, сиромаштво, недостатак подршке, нарушено здравствено стање итд. Препорука да остану код куће довела jе и до повећане социjалне изолациjе, а само траjање пандемиjе и до осjећаjа беспомоћности и губитка контроле. Искуство волонтера и запослених у кол центрима Црвеног крста за пружање психосоциjалне подршке показуjе да jе наjвећи страх од пандемиjе уочен управо код стариjих гдjе jе доминантан страх од смрти – кажу у Црвеном крсту.
Истичу да су током пандемиjе сви стариjи били угрожени, међутим, ово jе посебно отежало положаj стариjих са села коjима због забране кретања сродници ниjесу могли да долазе у посjету и доносе основне намирнице. Наводе да сиромаштво представља мултидимензионални проблем и односи се између осталог и на отежан приступ здравственим услугама, култури, образовању.
На подручју бјелопољске општине има велики број старих који једва састављају крај с крајем. У Дому за стара лица тренутно борави 150 корисника. Помоћник директора Дома Маријана Смоловић каже да је највећа жеља корисника да пандемија што прије прође.
На евиденцији Удружења пензионера у Бијелом Пољу има око 7.500 чланова, а предсједник Милан Минић каже да им неопходно побољшање материјалног и социјалног статуса пензионера. Пензионер Јокан Раде Чабаркапа каже да са својих 147 еура пензије тешко може саставити мјесец, те да нема дјеце која помажу њега и супругу, тешко би опстали. Његов колега Димитрије Каљевић истиче да поскупљења која се дешавају у последње вријеме тешко падају свима, а посебно старима.
У рисанском Дому старих "Грабовац", гдје је јуче поводом Међународног дана старијих особа и Дана Дома организован културно-умјетнички програм, тренутно бораве укупно 254 корисника. Шеф социјалне службе установе Петар Пејаковић истиче да је од укупног броја корисника у Дому највише жена, и то 60 одсто. На питање какав је први сусрет старијих особа са Домом, каже да нигдје не може бити као код своје куће, али да је Дом ту да им буде друга кућа.