
Kada pominjemo najveće zagađivače okoline, prvo nam na pamet padnu automobilske, avionske, pomorske, energetske i slične "teške" industrije. Rijetko kad pomislimo na količiny neprodate robe u radnjama ili našu garderobu koju nemarno ostavimo pored kontejnera. Količina električne energije koja se iskoristi u sklopu procesa proizvodnje odjeće dovoljna je da zadovolji godišnje potrebe pet hiljada domaćinstava, što se preračunava u odgovornost za gotovo 10 odsto svih gasova s efektom staklene bašte ispuštenih na zemlji, više od međunarodnih letova i pomorskog prometa zajedno.
Bacanje tekstilnog otpada, kao i hrane, spada u veliki problem današnjeg doba.
Osim što su u proizvodnju uložena velika ekonomska sredstva, ljudski rad koji često zna biti potcijenjen (najveća količina garderobe proizvodi se na Istoku), potrošena je ne mala količina pitke vode, a uskraćene su mogućnosti da neko ko nema dobije garderobu ili hranu.
Zbog velikog ekonomskog rasipanja resursa i zagađenja životne sredine, sa jedne strane, i velikog broja ljudi koji su gladni i "goli", bez odjeće, ovaj problem zaokuplja čitavu planetu.
Recikliranje je jedan od najjeftinijih i najbržih načina za smanjenje emisije gasova s efektom staklene bašte, a ponovna upotreba i recikliranje materijala smanjuje količinu sirovih materijala potrebnih za proizvodnju.
U Evropi postoje firme za upravljanje otpadom od odjeće, u sklopu priprema zakona Evropske unije (EU) koji će od početka 2025. godine od zemalja zahtijevati odvojeno prikupljanje tekstilnog otpada.
Kako bi dijelom oslabili uticaj koji naša konzumacija robe ima na Zemlju, moramo početi voditi brigu o količini tekstila koji koristimo. Najveći i prvi korak mora biti uređivanje načina zbrinjavanja otpadnog tekstila.
U odgovornim državama postoje pravila da se prodavačima odjeće i obuće može ponijeti korišćena garderoba i obuća u prodajni prostor, bez naknade i bez obaveze kupovine. Postoje u uređenim državama i reciklažna dvorišta, u kojima građani mogu donijeti i bez naplate odložiti svoj tekstilni otpad. Međutim, ništa od toga ne postoji u Crnoj Gori, a više je nego jasno da je to urgentno potrebno.
Direktorica Fondacije Banka hrane Marina Medojević za "Dan" kaže da se zalaže za smanjenje bacanja hrane, kao i garderobe, obuće, pokućstva, tehničke robe, namještaja, a kako bi sve to bilo dostupno onima kojima je potrebno.
– Sve bi to moglo biti smješteno u okviru distributivnog centra, koji bi se gradio u Podgorici. U takvom centru bi se sakupljala sva hrana koja nije našla svoj put do potrošača, kao i garderoba i sve ostalo što može biti od koristi ugroženim građanima. Na ovaj način bi, pored bacanja hrane, garderobe, namještaja, pomogli da imaju i oni koji nemaju. Bio bi ovo ekonomski, ekološki i moralni odnos prema građanima, okolini, ekonomiji. Vjerujem da bi bio primjer i za ostale gradove u našoj državi. U svakom slučaju, koji god od ovih modela odaberemo, bitno je da djelujemo brzo. Jedino zajedničkim djelovanjem na svim nivoima moći ćemo imati mogućnost preokrenuti sadašnje putanje i nastaviti održivijim razvojem, izjavila je za "Dan" Medojević.
(Tekst je dio projekta Mladi za održivi i cirkularni tekstil, koji Centar za klimatske promjene, prirodne resurse i energiju Univerziteta Donja Gorica realizuje u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2. ReLOaD2 program finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP u partnerstvu sa lokalnim samoupravama. Sadržaj teksta je isključiva odgovornost autorke i ne odražava nužno stavove donatora.)
Коментари (0)
Оставите свој коментар