Ilustracija / - FOTO: MIćKO VUJISIć, DAN
17/11/2024 u 07:33 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Tenderi koštali 333 miliona eura

U prvoj polovini ove godine, za javne nabavke u Crnoj Gori potrošeno je 333,27 miliona eura, što je za 145,3 miliona više nego za isti period 2022. i za 23,3 miliona više nego za isti uporedni period 2023.

U Direktoratu za upravljanje javnim investicijama i politiku javnih nabavki Ministarstva finansija (MF) smatraju da jedan od razloga za ovakvo uvećanje ugovorene vrijednosti može biti posledica rasta cijena na globalnom tržištu.

Polugodišnji izvještaj za period od 1. januara do 30. juna ove godine pokazuje da je najveći broj ugovora dodijeljen putem otvorenog postupka (78,51 odsto), koji je najtransparentniji i njime se postiže najveći nivo konkurencije. Kroz pregovarački postupak bez prethodnog objavljivanja poziva za nadmetanje sklopljeno je 10,63 odsto ugovora, čija je vrijednost 35,4 miliona.

Putem jednostavnih nabavki (direktnim izborom predmeta nabavke određenog ponuđača, uz prihvatanje predračuna/profakture, fiskalnog računa ili ugovora) utrošeno je 54,8 miliona eura za nabavku robe, usluga i radova. Jednostavne nabavke čiji su zahtjevi za dostavljanje ponuda (1.560) transparentno objavljeni preko CEJN-a ugovorene su u vrijednost od 21,53 miliona eura.

Sprovedeno je 30 pregovaračkih postupaka bez prethodnog objavljivanja poziva u iznosu od 34,47 miliona eura, od kojih je 83,33 odsto sprovedeno zbog izuzetne hitnosti prouzrokovane događajem koji naručilac nije mogao da predvidi.

Sedam predmeta proslijedili inspekciji.

Od 1. januara ove godine Ministarstvo finansija je, u cilju uvažavanja sugestija iz izvještaja Evropske komisije, uvelo kontrolni mehanizam za monitoring jednostavnih nabavki. Njime se, kako je objašnjeno u izvještaju, omogućava ponuđačima koji učestvuju u postupcima jednostavnih nabavki da podnesu zahtjev za monitoring postupka, čime se sprečava kršenje osnovnih principa javnih nabavki i moguće nepravilnosti pri sprovođenju ove vrste postupaka.

Iz MF-a pojašnjavaju da zahtjev za monitoring postupka jednostavne nabavke podnesen od strane zainteresovanog ponuđača zaustavlja sve radnje naručioca u postupku. Do kraja juna ove godine, podnesena su 63 zahtjeva za monitoring jednostavnih nabavki, po kojima je potvrđena odluka naručioca u 18 slučajeva, 31 put data preporuka naručiocu da ispravi uočene nepravilnosti, dok je u sedam slučajeva predmet proslijeđen inspekciji za javne nabavke na dalje postupanje

– U postupcima javnih nabavki sa jednom dostavljenom ponudom najviše realizovanih ugovora bilo je za nabavku robe, i to 688 ugovora u iznosu 42.729.591,60 eura – navodi se u polugodišnjem izvještaju MF-a.

Tender: Potrebno skoro tri miliona eura za opremanje autobuske stanice u Igalu

Od ukupnog broja sklopljenih ugovora, 91 odsto ih je sklopljeno sa domaćim ponuđačima, u vrijednosti 304,36 miliona eura, a 8,68 odsto sa inostranim, čija je vrijednost 28,9 miliona.

Prosječan broj ponuda po zaključenom ugovoru u postupcima javnih nabavki, kao intenzitet konkurencije, bio je 3,3. Prosječno vrijeme trajanja postupka od dana objavljivanja tenderske dokumentacije do dana zaključenja ugovora u otvorenom postupku iznosilo je 74 dana, u ograničenom postupku 185 dana, u pregovaračkom postupku, bez prethodnog objavljivanja poziva za javno nadmetanje, 27 dana, a u jednostavnim nabavkama do 31 dan.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 13:21