Лијепо вријеме, врућине и љето доносе са собом како забавне и опуштајуће тако и оне опасне ситуације. Нагли улазци у ријеке, море и језера одмор или релаксацију могу претворити у борбу за живот. Разлика у температури воде и ваздуха фатална је комбинација уколико се опрезно и адекватно не припремимо за љетне одморе и активности, као што су пливање, скакање... У тим тренуцима тешко је указати помоћ, а једино што претежно касније преостаје јесте потрага за тијелом страдале особе.
Ових дана рониоци Регионалног ронилачког центра су ангажовани у неколико акција трагања за утопљеним лицима у брзим и хладним водама Цијевне и Мораче. Директор Регионалног ронилачког центра бијела у разговор за портал Дана апеловао је на све да буду опрезни приликом љетњих активности у ријекама, језерима и мору.
- Високе температуре ваздуха и нагли улазак људи у хладне ријеке, језера и море често су узрок несрећа са смртним последицама, посебно у периоду маја и јуна када се још отапа снијег са планинских врхова а температуре ваздуха у градовима кроз које протичу ове планинске ријеке достижу и до 40 степени целзијуса- казао је за портал Дан Веско Мијајловић.
Како је појаснио, дјевојке и младићи након школског распуста имају потребу да спас од високих температура пронађу у одмору и дружењу дуж обала купајући се у још увијек хладним водама чија температура не прелазе 20 степени.
- Скок у хладну воду, која у нашим ријекама ових дана не прелази температуру од 20 степена Целзијуса, може да изазове низ здравствених проблема који се манифестују грчевима у мишићима нога, може доћи до колапса али и смрт - истакао је Мијајловић.
Појаснио је да ако се дуго излажемо сунцу крвни судови се шире, крвни притисак пада и у тијелу настају промјене приликом наглог уласка у хладну воду.
- И ако сте искусни пливачи морате бити опрезни, јер када нагло промијените температуру услед наглог скока у хладну воду, долази до циркулаторног шока који је веома опасан и као последица скупљања крвних судова може изазвати срчани удар, јер срце да би надокнадило количину крви у крвним судовима који се нагло скупе због дејства хладне воде, мора јаче да пумпа крв што може изазвати застој рада срца- нагласио је Мијајловић.
Вишедеценијско искуство у пружању помоћи на водама и велики број несрећа у водама широм Црне Горе, обавезују да на овај начин упозори: да се често дешава да конфигурација рјечног дна није иста као што памтите да је била предходне године, ријека је можда знатно плића због наноса пијеска или знатно дубља, па зато треба бити опрезан при уласку у воду или скоковима у воду, јер се често на неким мјестима у води може наћи и по неки одбачени шпорет, машина за прање веша или фрижидер па би скок у воду на таквим мјестима могао да се заврши са тешким повредама или са смртним исходом.
- Рибари дуж ријека требају бити опрезни јер су наше ријеке у ово доба године, без обзира на високе температуре вазуха, изузетно хладне. Пад у тако хладну воду често може бити кобан. Сматрам да би у свим општинама Црне Горе људи који се баве заштитом и спашавањем требали да ових врелих дана, обрате пажњу дуж обала на купаче и да на разне начине упозоре, посебно младе, да су воде наших ријека још увијек хладне и да не улазе у хладну воду без предходног постепеног расхлађивања нога и руку, грудног коша, врата и стомака како би се тијело прилагодило за улазак у воду- поручио је Мијајловић.
Сматра да сви морамо допринијети да сви који ових дана се расхлађују пливањем дуж наших ријека буду свјесни како наше тијело фукционише приликом наглог скока у хладну воду,а допринос можемо дати тако што треба јавно разговарати са стручњацима у овој области.