Представници великих трговинских ланаца сматрају да и њима треба обезбиједити рад недјељом, а не само малим трговинама које имају до 10 запослених, а саговорници "Дана" указују да за нерадном недјељом не би било ни потребе када би се обезбиједила доследна примјена Закона о раду, према којем сваки запослени има право на два слободна дана. Тренутно од социјалних партнера Унија послодаваца инсистира да се укине нерадна недјеља као мјера опоравка привреде, синдикати су против, али не искључују могућност компромиса, док у Влади инсистирају на рјешењу које би, како кажу, одговарало свима и које би било у интересу радника.
У компанији "Воли" за "Дан" кажу "да jе у овом економском моменту важно да сви раде, како мале и средње трговине, тако и трговачки ланци".
– Осим тога што jе то од великог економског значаjа у циљу повећања буџетског прилива и не само због интереса трговачке дjелатности, веома jе важно и због домаће производње, коjоj се оволиким броjем нерадних дана чини значаjна штета. Свакако смо за то да радници имаjу слободне дане и да се додатно плати рад недјељом. Свjесни смо да jе долазило до непоштовања правила од стране великог броjа послодаваца, због чега jе потребно поjачати инспекциjски надзор – сматра Оливера Лаконић из компаније "Воли".
Она истиче да jе проширење асортимана на бензинским пумпама на коjима се сада могу наћи сухомеснати, млиjечни и циjели низ осталих прехрамбених производа нешто што jе потребно што приjе рjешавати адекватном регулативом.
Маркетинг директор "Делте" Драган Перишић истиче да су они од првог дана против нерадне недјеље, те да би све другачије било да је Уставни суд радио благовремено и поступио по иницијативи за оцјену уставности Закона о трговини у дијелу којим је један дан проглашен нерадним. Он истиче да треба инсистирати на доследној примјени Закона о раду, по којем радници имају два слободна дана, а не на нерадној недјељи.
– Када се код нас помене трговина, сви мисле само на прехрану, али ту имамо више сектора. Не треба стављати у исти кош прехрану и моду, јер кајмак и пршуту купујете сваки дан, а моду викендом. Ми имамо велики проблем што 12 мјесеци плаћамо све обавезе, а радимо 10 јер због нерадне недјеље имамо 60 радних дана мање. Слободан дан не мора да буде обавезно викендом, већ и другим данима, а Закон о раду јасно даје два слободна дана седмично – каже Перишић.
Он сматра да би укидање нерадне недјеље користило трговинама, посебно у сезони јер је тада највећи промет због туриста.
– Тражимо и инсистирамо да тржни центри буду изузети, јер није нормално да не радимо даном викенда када је промет највећи и када туристи долазе сваког мјесеца. Уколико би се рад током сезоне обезбиједио само за мале трговине, то би била дискриминација. Зашто би могли једни да раде, други не? Ми смо сад за 1. мај за празнике, као туристика земља имали ситуацију да ниједна трговина не ради три дана, људи који су дошли нису могли флашу воде да купе. То је недопустиво за туристичку државу – констатује Перишић.
Униjа послодаваца саопштила је јуче да није тачно да су повукли инициjативе за оцjену уставности члана 35а Закона о унутрашњоj трговини, те поручују да то неће урадити, остаjући при ставу да питање уставности неког акта не смиjе бити предмет било каквих договора. УПЦГ подсjећа да jе jедина и приjе и послиjе усваjања измjена Закона о унутрашњоj трговини и увођења забране рада недjељом била категорично и недвосмислено против таквог рjешења, сматраjући да jе неуставно, дискриминаторско и спроведено без ваљане анализе економског утицаjа.
– У том смислу, УПЦГ забрињава недоследност Привредне коморе коjа своjим ставовима о нерадноj недjељи у континуитету, супротно кодексу етике коjи таквоj организациjи приличи, додатно збуњуjе jавност наводећи да би усваjање предлога да се дозволи рад недjељом предузетницима и микро предузећима за наредну љетњу и зимску туристичку сезону "дискриминисало значаjан броj привредних субjеката и њихове запослене", заборављаjући притом да обjасне (случаjно или намjерно) да jе управо ПКЦГ била инициjатор и увођења спорног члана 35а Закона о унутрашњоj трговини коjим jе црногорским привредницима из сектора трговине директно наметнута неуставна, непоштена и дискриминаторска пракса против коjе се сада свесрдно залажу – наводе у УПЦГ.