- U početku je bilo baš teško, ali Ivan je srećom bio tu, pa sam kad mi je nešto trebalo pitao njega. Svi su spremni da pomognu uglavnom. U početku je bilo teško po vojnom pitanju, jer prva godina i prvi tri mjeseca su najteža, a mi smo imali i koronu, pa je bilo malo drugačije. Morali smo da nosimo maske, a poslije toga je većinom bilo tako da se Akademija fokusira na akademski razvoj, tako da smo se fokusirali na učenje - kazao je Janjušević za VOA.
Bajčeta kaže da mu je najteži bio kulturni šok po dolasku u Ameriku.
- Ali to je neko iskustvo koje i ojača čovjeka i donese neko novo znanje, jer mi smo morali da se prilagodimo i novom jeziku i novoj kulturi i novim običajima - rekao je Bajčeta.
Dalibor Španjević se Strahinji i Ivanu pridružio 2022.
- Imati dva prijatelja, prije svega dva brata pored sebe na samom početku Akademije je značilo dosta, jer, ipak, mijenjate kulturu, drugi jezik, treba vam neko ko će biti tu za vas u svakom momentu. Za mene su to bili njih dvojica - rekao je Španjević.
Na Akademiji ga je, kao i njegove kolege, dočekao rigorozni raspored, rano ustajanje, treninzi, časovi formacije.
- Najteže je, ja bih rekao, uspostavljanje nekog balansa između akademskog i vojnog života - zaključio je Španjević.
Pomorska akademija smatra se jednom od najboljih obrazovnih institucija u Americi, a rangirana je kao najbolja državna škola u zemlji.
Američke kadete, koji diplomiraju prirodne nauke, priprema za službu u mornarici ili pješadiji od najmanje pet godina.