Tužilački savjet je na sjednici zatvorenoj za javnost odbio je predlog za smjenu rukovoditeljke Višeg državnog tužilaštva u Podgorici Lepe Medenice.
Predlog za razrješenje Medenice ranije je podnijela zamjenica disciplinske tužiteljke Tanja Nišavić.
Tužilački savjet je, kako je navedeno, utvrdio da podnijeti optužni predlog ne sadrži opis djela iz kojeg proizilaze zakonska obilježja razloga za razrješenje, kao što su, između ostalog, opis radnje i načina izvršenja radnje koja se Medenici stavljaju na teret, da nije navedeno svojstvo odnosno funkcija koju imenovana obavlja, a što sve predstavlja bitne elemente razloga za razrješenje.
– Takođe, u činjeničnom opisu podnijetog optužnog akta navedeno je da je imenovana tužiteljka navodno postupala suprotno Zakonu o Državnom tužilaštvu, ali nije navedena konkretna norma koja bi eventualno bila prekršena. Imajući u vidu navedeno, Tužilački savjet je većinom glasova, shodno članu 453 stav 1 u vezi člana 294 stav 1 tačka 1 Zakonika o krivičnom postupku, donio odluku da se predmetni optužni predlog odbije – saopšteno je iz Tužilačkog savjeta.
Vršiteljka dužnosti vrhovne državne tužiteljke Tatjana Begović u uvodnom dijelu sjednice predložila je da se glasa o isključivanju javnosti.
Na to je reagovao član Savjeta Stevo Muk koji je tražio objašnjenje po kojim odredbama Zakona o državnom tužilaštvu i Poslovniku o radu tog tijela se javnost može isključiti.
Poslije pojašnjenja, sa kojim se Muk nije složio, uslijedilo je glasanje, na kojem je 10 članova Tužilačkog savjeta bilo za a jedan - Stevo Muk, protiv isključenja javnosti.
Osim Nišavić predlog za razrješenje Medenice Tužilačkom Savjetu podnio je i ministar pravde Marko Kovač, zbog sumnje da je vršila neprimjeren uticaj na tadašnje kolegu iz Osnovnog drzavnog tužilaštva u Podgorici Vukasa Radonjića u slučaju istrage otvaranja granice za Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.
Zamjenica disciplinske tužiteljke Tanja Nišavić u optužnom predlogu navela je da je Medenica pozvala Radonjića nakon ponoći i, suprotno zakonu, "na grub i neprimjeren način", tražila da oslobodi uhapšene policajce Sašu Đurovića i Aleksandra Boškovića, koji su lišeni slobode zbog sumnje da su ukinili zabranu kojom je do tada onemogućeno da Belivuk i Miljković legalno uđu u državu, kao bezbjednosno interesantne osobe.