
Dvije stolice u TS upražnjene su već dva mjeseca, pošto su ostavke podnijeli advokati Miloš Vuksanović i Siniša Gazivoda, koji su bili članovi Savjeta iz reda uglednih pravnika. Na sjednici TS održanoj sredinom septembra donesena je odluka da se Skupštini Crne Gore uputi apel da u što kraćem roku pokrene postupak za izbor dva nedostajuća člana. Međutim, povratne informacije iz Skupštine još nema.
– Tužilački savjet nije povratno obaviješten o postuku izbora dva nova člana Savjeta koje bira Skupština– saopšteno je "Danu" iz Tužilačkog savjeta.
Redakcija "Dana" je na zvanični mejl Službe za odnose s javnošću Skupštine još 10. oktobra uputila pitanja da li su postupili po apelu TS i je li pokrenuta procedura za izbor dva nedostajuća člana. Odgovor do danas nijesmo dobili.
Advokat Veselin Radulović ocijenio je u izjavi za "Dan" da je ponašanje Skupštine neodgovorno i neprimjereno.
– Nažalost, ono je i očekivano jer političke partije mjesta u Tužilačkom savjetu doživljavaju kao dio plijena koji treba podijeliti i popuniti kadrovima koji će tamo štititi partijske interese. Na sličan način Skupština se odnosi i prema Ustavnom sudu, gdje se na svaki način pokušavalo, i još uvijek se pokušava, da, suprotno Ustavu i zakonu, tamo ostanu kadrovi koji su više vodili računa o partijskim i nečijim ličnim interesima, nego o zaštiti ustavnosti i zakonitosti i osnovnih ljudskih prava. Smatram da je u tome ključni razlog za ignorisanje apela Tužilačkog savjeta da se pokrene postupak za izbor dva člana. Nepotpun sastav Tužilačkog savjeta svakako ne doprinosi efikasnosti njihovog rada, ali ni povjerenju u rad, jer u trenutnom sastavu više prijeti opasnost od korporativnog upravljanja zbog toga što nedostaju dva člana koji ne dolaze iz reda državnih organa – kazao je Radulović.
Gazivoda je ostavku podnio sredinom avgusta, kako je saopštio, iz ličnih razloga.
– Zakonom o sprečavanju korupcije koji je Skupština Crne Gore usvojila u junu 2024. uvedena su dodatna ograničenja u obavljanju javne funkcije u pogledu pružanja usluga. Tako, shodno odredbama Zakona o advokaturi, advokati pružaju pravnu pomoć, a ne usluge, a kako bih otklonio svaku dilemu, zatražio sam mišljenje Agencije za sprečavanje korupcije, od koje sam dobio negativno mišljenje u ovom pogledu – obrazložio je Gazivoda.
Vuksanović je ostavku podnio početkom septembra, nakon što je podnio krivičnu prijavu protiv ministra pravde Bojana Božovića zbog izmjene odluke o izručenju Binalija Čamgoza Turskoj. On je tada saopštio da ostavku podnosi kako bi se ogradio od bilo kakvih spekulacija.
Коментари (0)
Оставите свој коментар